Dodanie pewnych ziół do codziennej diety może przyspieszyć spalania tkanki tłuszczowej. Związki w nich zawarte zwiększają przyswajalność składników odżywczych, pobudzają metabolizm, wypłukuję nadmiar wody i toksyn, tłumią głód, a także wspierają proces przekształcania nagromadzonego tłuszczu w energię. Poznaj 21 ziół na odchudzanie, które mogą pomóc Ci szybciej pozbyć się nadmiaru kilogramów.

  1. Kozieradka

  Kozieradka to zioło, które od wieków jest używane jako naturalny środek na problemy z trawieniem i utratę wagi. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu poprzez spowolnienie wchłaniania tłuszczu w przewodzie pokarmowym, a także stymuluje produkcje żółci oraz enzymów trzustkowych. Dodatkowo, kozieradka posiada zdolność regulacji poziomu cukru we krwi, co czyni ją użytecznym dla osób z cukrzycą, starających się utrzymać prawidłową masę ciała.

  Skuteczność tego zioła w odchudzaniu oceniono w badania, podczas którego ochotnicy przyjmowali kozieradkę w formie ekstraktu z nasion. W grupie otrzymującej dawkę 1 176 mg ekstraktu po 14 dniach zaobserwowano 11,7% mniejsze spożycie kalorii.1

  Oprócz korzyści związanych z utratą wagi, kozieradka jest również znana ze swojego działania przeciwzapalnego. Może pomóc złagodzić dyskomfort związany z niestrawnością lub zespołem jelita drażliwego (IBS).

  2. Kminek

  Kminek jest dobrze znaną w Polsce rośliną, którą wyglądem przypomina koper. Tradycyjnie używany do przygotowywania dań, a także jako naturalny środek na wzdęcia oraz niestrawność. Kminek zawiera również związki zwane tymolem i limonenem, które wspomagają trawienie i pobudzają wydzielanie soków trawiennych niezbędnych do sprawnego i skutecznego rozkładu pokarmu.

  Poza walorami smakowymi, warto korzystać tego zioła również ze względu na działanie odchudzające. W badaniu z udziałem osób z nadwagą, grupa przyjmującą kminek w kapsułkach zgubiła średnio 1.1 kilograma więcej niż grupa placebo.((Effect of the cumin cyminum L. Intake on Weight Loss, Metabolic Profiles and Biomarkers of Oxidative Stress in Overweight Subjects: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial.)) Podobny wynik uzyskano w eksperymencie, podczas którego pacjenci spożywali dwa razy dziennie 3 gramy suszonych nasiona wraz z jogurtem.((Effect of the cumin cyminum L. Intake on Weight Loss, Metabolic Profiles and Biomarkers of Oxidative Stress in Overweight Subjects: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial.))

  3. Oregano

  Oregano można znaleźć w wielu kuchniach na całym świecie ze względu na jego smak i aromat. W kontekście odchudzania najbardziej interesującym związkiem zawartym w oregano wydaje się karwakrol.

  Według badania na zwierzętach dodatek tego związku ogranicza przyrost masy ciała, w tym tłuszczu trzewnego.((Carvacrol prevents diet-induced obesity by modulating gene expressions involved in adipogenesis and inflammation in mice fed with high-fat diet.)) Choć brakuje podobnych badań z udziałem ludzi, oregano warto stosować choćby ze względu na walory smakowe.

  4. Kardamon

  Kardamon zawiera związki zwane polifenolami, które działają jak naturalne diuretyki – pomagają wypłukać nadmiar płynów z tkanek i komórek. Do właściwości kardamonu należy również zwalczanie biegunki, kolki oraz nadciśnienia.2

  W badaniu na szczurach potwierdzono, że dodatek suszonego kardamonu do diety gryzoni zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej.((Cardamom powder supplementation prevents obesity, improves glucose intolerance, inflammation and oxidative stress in liver of high carbohydrate high fat diet induced obese rats.)) Obecnie brakuje jednak podobnych badań przeprowadzonych z udziałem ludzi.

  5. Pieprz cayenne

  Kolejne popularne zioło, które od dawna jest wykorzystywane do utraty wagi ze względu na jego zdolność do pobudzania metabolizmu. Pieprz cayenne zawiera kapsaicynę – naturalnie występujący związek, który nadaje pieprzowi charakterystyczną ostrość. W jednym z badań nad właściwościami kapsaicyny, udowodniono, że wpływa ona na zmniejszenie poziom greliny – hormonu odpowiedzialnego za odczucie głodu.((The acute effects of a lunch containing capsaicin on energy and substrate utilisation, hormones, and satiety.))

  6. Imbir

  Imbir jest warzywem korzeniowym powszechnie spotykanym w kuchniach całego świata. To, czego wiele osób nie wie, to fakt, że może być również potężnym narzędziem, jeśli chodzi o odchudzanie. Pomaga stymulować proces trawienia, usprawniając proces wchłaniania składników odżywczych oraz przyśpiesza tempo metabolizmu i spalanie tkanki tłuszczowej.((The effects of ginger intake on weight loss and metabolic profiles among overweight and obese subjects: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials.))

  Ponadto imbir posiada właściwości przeciwzapalne, co czyni go użytecznym ziołem na wzdęcia oraz zatrzymywanie wody spowodowane przejadaniem się lub jedzeniem pokarmów o wysokiej zawartości sodu lub cukru.

  7. Żeń-szeń

  Żeń-szeń jest środkiem ziołowym o długiej historii stosowania wśród praktyków medycyny naturalnej na całym świecie. Wspomaga trawienie, pomaga organizmowi wydalać toksyny oraz jak się okazuje jest również skutecznym ziołem na odchudzanie.

  Skuteczność żeń-szenia w odchudzaniu została potwierdzona w niewielkim badaniu z udziałem otyłych Koreanek. Po 8 tygodniach średnia utrata wagi w badanej grupie wyniosła nieco ponad 1 kilogram.3

  Do właściwości żeń-szeniu należy również redukcja hormonu stresu – kortyzolu. Nadmiar tego hormonu zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także nasila magazynowanie energii w postaci tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zioło to posiada działanie pobudzające – eliminuje senność oraz poprawia uwagę.

  8. Caralluma

  Caralluma jest rodzajem sukulentu pochodzącego z Indii. Roślina tradycyjnie używana jako środek hamujący apetyt przez lokalne plemiona podczas długich polowaniach. Zioło to tłumi uczucie głodu, co pomaga utrzymać ujemny bilans kaloryczny podczas odchudzania.

  W jednym z badań, po 9 tygodniach grupa przyjmująca Caralluma zmniejszyła obwód talii o 5,7 cm, natomiast w grupie placebo odnotowano zmniejszenie obwodu o 2,8 cm. Obie grupy otrzymały identyczne wytyczne co do diety oraz aktywności.4

  9. Cynamon

  Cynamon jest ziołem, które ma szerokie zastosowanie w kuchni, a także jako remedium na liczne dolegliwości. Regularne przyjmowanie tego zioła wpływa korzystnie na pracę układu sercowo-naczyniowego, krwionośnego oraz nerwowego. Ponadto cynamon jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych, zdolności do równoważenia poziomu cukru we krwi, a także wpływa na poprawę profilu lipidowego.5

  Specjaliści wskazują, że za odchudzającym działaniem cynamonu stoi połączenie kilku czynników. Jednym z nich jest spowolnienie rozkładu węglowodanów oraz stabilizacja poziomu cukru we krwi, co pomaga utrzymać stały poziom energii oraz zmniejszyć apetyt. Warto dodać, że cynamon wspomaga transport węglowodanów z krwi do komórek organizmu. Za to działanie odpowiedzialny jest hydroksychalkon, który działaniem naśladuje insulinę.6

  10. Zielona kawa

  Zielone kawa to po prostu niepalone ziarna kawy, które zawierają kwas chlorogenowy, potężny przeciwutleniacz o licznych korzyściach zdrowotnych. Badania wykazały, że związek ten pomaga zwiększyć metabolizm, hamuje apetyt oraz zmniejsza ochotę na słodkie i tłuste potrawy.

  Według metaanalizy włączającej 3 eksperymenty, średnia różnica utraty wagi w grupie suplementującej ekstrakt z zielonej kawy była o 2,47 kg większa niż średnia uzyskana w grupie placebo.7

  11-20. Inne zioła

  Istnieje cała masa ziół na odchudzanie, które były tradycyjnie stosowane przez ludzi do kontrolowania apetytu i wagi.

  1. Morwa biała – znana jest ze swoich zdolności blokowania enzymów biorących udział w wchłanianiu i rozkładaniu węglowodanów, zapobiegając w ten sposób ich przekształceniu w glukozę i przechowywaniu w postaci tłuszczu. Obniża poziom cukru we krwi oraz poprawia wrażliwość na insulinę; działanie to może być niezwykle korzystne dla osób cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym, które próbują schudnąć.
  2. Pokrzywa – podobnie jak ziarna zielonej kawy, pokrzywa jest ziołem na odchudzenie bogatym w kwas chlorogenowy. Dodatkowo pokrzywa ma właściwości moczopędne, dzięki czemu pomaga wypłukać nadmiar wody i toksyn z organizmu. Smaczne połączenia smakowe znajdziesz w przepisach na koktajle z pokrzywą.
  3. Kolendra – skutecznie obniża poziom cholesterolu oraz poprawia wrażliwość na insulinę.
   Jastrzębca kosmaczek – zioło znane z działania poprawiającego trawienie oraz pobudzania metabolizmu.
  4. Skrzyp polny – związki zawarte w tej roślinie wspomagają metabolizm, działają moczopędnie, a także wspierają zdrowie skóry, włosów i paznokci. Skrzyp polny to również naturalne remedium na nadmierne pocenie się, co może być przydatne podczas stosowania ziół zwiększających termogenezę.
  5. Lubczyk lekarski – posiada silne właściwości antyoksydacyjne oraz działanie wspomagające procesy trawienne.
  6. Podbiał – posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, pomaga zmniejszyć zatrzymywanie wody w organizmie oraz usprawnia tempo przemiany materii.
  7. Morszczyn – zawiera jod, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowego funkcjonowania tarczycy, której niedoczynność często związana jest z nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej.
  8. Mięta pieprzowa – pomaga tłumić apetyt oraz wspomaga trawienie, ułatwiając organizmowi przekształcanie pokarmu w energię zamiast w tkankę tłuszczową.
  9. Krwawnik pospolity – wspomaga detoksykację, hamuje apetyt oraz łagodzi wzdęcia, które mogą wynikać z niewłaściwej diety.
  10. Mniszek lekarski – posiada działanie moczopędne usprawniając wypłukiwanie toksyn, dodatkowo zioło to pobudza soków trawiennych.

  Bezpieczne stosowanie ziół na odchudzanie

  Zioła na spalanie tkanki tłuszczowej

  Zioła na odchudzanie stanowią doskonały sposób na uzupełnienie zdrowej diety i stylu życia, jeśli chodzi o osiągnięcie pożądanych celów wagowych. Ważne jest jednak, aby podchodzić do nich z rozsądkiem.

  Choć są one darem natury w pewnych przypadkach istnieją przeciwwskazania do stosowania – przykładowo równoległe stosowanie leków, które mogą wchodzić w interakcje ze związkami zawartymi w ziołach. Przed włączeniem ziół odchudzających do swojego planu redukcyjnego, warto skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to w szczególności osób, które cierpią na dolegliwości chroniczne.

  Pamiętaj, również o zdrowych nawykach żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Dzięki temu nie tylko szybciej spalisz nadmiar tkanki tłuszczowej, ale również zadbasz o ogólne zdrowie swojego organizmu.

  1. A fenugreek seed extract selectively reduces spontaneous fat consumption in healthy volunteer. []
  2. Gut modulatory, blood pressure lowering, diuretic and sedative activities of cardamom. []
  3. Influence of Panax ginseng on obesity and gut microbiota in obese middle-aged Korean women. []
  4. A pilot study investigating the effect of Caralluma fimbriata extract on the risk factors of metabolic syndrome in overweight and obese subjects: a randomised controlled clinical trial. []
  5. Cinnamon: Mystic powers of a minute ingredient. []
  6. A hydroxychalcone derived from cinnamon functions as a mimetic for insulin in 3T3-L1 adipocytes. []
  7. The Use of Green Coffee Extract as a Weight Loss Supplement: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomised Clinical Trials. []
  Leave A Reply