Z efektem jojo boryka się bardzo wiele osób, które podczas diety skutecznie zmniejszają wagę ciała, jednak po zakończeniu odchudzania waga wraca do stanu sprzed rozpoczęcia diety. Jak utrzymać wagę po schudnięciu i uniknąć efektu jojo? Poznaj wskazówki, które pomogą Ci ustabilizować wagę po odchudzaniu.

    Czym jest efekt jojo?

    Efekt jojo występuje w sytuacji kiedy po osiągnięciu satysfakcjonującej wagi ciała, zgubione kilogramy szybko wracają z powrotem. Nazewnictwo niekiedy odnosi się do diety jo-jo, czyli naprzemiennego tracenia i przybierania na wadze, powtarzając w kółko ten sam proces. Znaczne wahania masy ciała nie są procesem naturalnym i mogą negatywnie oddziaływać na organizm.

    Jak uniknąć efektu jojo?

    Przyczyną efektu jojo jest najczęściej niewłaściwe podejście do kwestii odchudzania. Pragnienie szybkich efektów, skłania nas do poddania się rygorystycznym dietom, które o ile skuteczne są na krótką metę, to w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do efektu jojo. Przed rozpoczęciem odchudzania koniecznie zapoznaj się z poniższymi 3 punktami.

    Dopasuj dietę do siebie

    Drastyczne diety, które znacznie redukują liczbę spożywanych kalorii pozwalają bardzo szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Bywają one jednak na dłuższą metę nieskuteczne i często prowadzą do efektu jo-jo. Dieta odchudzająca powinna być okresem podczas którego przyswoisz sobie zdrowe nawyki żywieniowe na dłużej. Jak więc wybrać skuteczną dietę? Po prostu wybierze taką, w której dozwolone produkty pokrywają się z tym co lubisz na codzień jeść.

    Przykładowo, jeśli nie wyobrażasz sobie zrezygnować z pieczywa, ziemniaków czy makaronu – wybierzesz dietę zbilansowaną. Opcjonalnie korzystając z tak zwanych zamienników możesz rozważyć również bardzo skuteczną dietę ketogeniczną.

    Osoby, które zazwyczaj spożywają 3 posiłki dziennie z łatwością przejdą na dietę postu przerywanego. Polega na okresowych postach na zmianę z okresami żywienia. Zaletą diety jest, to że nie ogranicza produktów żywnościowych. Można jeść praktycznie wszystko – najważniejsze, aby trzymać się ram czasowych. Podczas diety nie wymaga się liczenia spożywanych kalorii, należy jednak zwracać uwagę na jakość jedzenia – oczywiście jak podczas każdej diety wybieramy zdrowe produkty.

    To jaką dietę wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Przy wyborze nie kieruj się jedynie opiniami o tym, która jest najskuteczniejsza. Posłuchaj swojej intuicji oraz gustu własnych kubków smakowych. O wiele łatwiej przejść na dietę, która jest smaczna i zawiera ulubione produkty. Pozwoli Ci to na szybkie i skuteczne schudnięcie bez efektu jojo.

    Wypracuj nawyki

    Okres odchudzania to nie koniec. Jeśli na powrót wrócisz do starego trybu życia, prędzej czy później wrócisz również do wcześniejszej wagi. Podstawowe zasady, którymi należy kierować się zarówno podczas diety jak i po jej zakończeniu:

    1. Wybieraj zdrową żywność – zamiast batonika sięgnij po owoce, dodaj porcję warzyw do każdego posiłku, korzystaj z produktów pełnoziarnistych, wyrzuć margarynę oraz inne utwardzone tłuszcze roślinne, korzystaj ze zdrowych tłuszczów jak oliwa, awokado, tłuste ryby, orzechy i nasiona.
    2. Dbaj o nawodnienie – zaleca się spożywanie około 2 litrów wody źródlanej dziennie. Wystrzegaj się wszelkich wód smakowych – te zawierają wiele dodatków oraz sowitą dawkę cukru.
    3. Aktywnie spędzaj czas – sport zwiększa tempo metabolizmu, poświeć na aktywność fizyczną przynajmniej 30 minut 3 razy w tygodniu.
    4. Wysypiaj się – sen to dla naszego organizmu okres regeneracji, skrócenie czasu snu negatywnie wpływa na hormon głodu i sytości, przez co zwiększamy ryzyko podjadania niezdrowych przekąsek.

    Dbaj o samopoczucie

    Kondycja psychiczna jest równie ważna co fizyczna. Odchudzanie jest nieodłączenie związane z aktywnością fizyczną oraz ograniczeniem bądź wyeliminowaniem niezdrowych produktów żywnościowych. Zarówno jedno jak i drugie powinno Ci sprawiać radość.

    Ciesz się sportem – po prostu rób to co lubisz! Oczywiście treningi siłowe czy treningi wydolnościowe będą skuteczniejsze od wycieczki rowerowej, jednak jest ona również formą aktywności fizycznej. To samo tyczy się diety – baw się w kuchni, komponując tak zdrowe jak i smaczne posiłki.

    Efekt jojo a zdrowie

    Rygorystycznie diety nieodłączenie związane są z wysokim ryzykiem efektu jojo. Podczas diety dochodzi do zmniejszenia tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej – to ile poszczególnej tkanki stracimy zależy od diety. W wyniku efektu jo-jo bardzo szybko przybieramy na wadze, jednak tym razem jest to zasługa w większej mierze tkanki tłuszczowej.

    Oznacza to, że w wyniku efektu jo-jo nie tylko wrócimy do wcześniejszej wagi, ale również możemy zwiększyć poziom tkanki tłuszczowej w porównaniu do okresu sprzed odchudzania. Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi zaś do rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzycy czy choroby układu krążenia. Każda kolejna nieudana próba może więc negatywnie odbijać się na zdrowiu. Ponadto prowadzi również do frustracji oraz zwątpienia we własne możliwości.

    Podsumowanie

    Uniknięcie efektu jojo wymaga obrania właściwej strategii podchodząc do odchudzania. Osobom, które powoli dążą do celu statystycznie częściej udaje się utrzymać osiągnięte rezultaty. Okres odchudzania można porównać do maratonu, podczas którego uczymy się zdrowych nawyków. Dzięki temu pożegnasz się z zbędnymi kilogramami raz na zawsze – powoli ale skutecznie, a do tego poprawi się Twoja kondycja, samopoczucie oraz zdrowie.

    Zostaw komentarza