Skąd się bierze spirulina? Substancja ta wchodzi w skład alg i jest z nich bardzo często pozyskiwana. Stosują ją sportowcy, amatorzy prowadzący aktywny tryb życia i osoby, które chcą zredukować swoją masę ciała. Zaletą tej niezwykłej substancji, jest… brak jakichkolwiek skutków ubocznych wywołanych jej stosowaniem! Oczywiście występują pewne przeciwwskazania do jej spożycia, ale o tym później. A więc… zapraszamy do lektury!

    Czym jest spirulina?

    Spirulinę pozyskuje się z alg, które można uprawiać w praktycznie każdym zakątku świata. Warunek jest jeden – musi być to środowisko wodne o relatywnie intensywnym nasłonecznieniu. Od strony biologicznej, algi są roślinami plechowymi, które – jak pamiętamy z lekcji biologii – należą do grupy roślin beztkankowych. Cechą charakterystyczną alg, jest bardzo duża zawartość chlorofilu, który jest dla nich źródłem pożywienia w oparciu o zjawisko fotosyntezy.

    Algi nie są jednorodną formą organizmu żywego. Wręcz przeciwnie: zaliczamy do nich szereg różnych, dość prymitywnych stworzeń, w tym cyjanobakterie, zwane potocznie sinicami. Między innymi to właśnie z nich pozyskuje się spirulinę, co zresztą widać na przykładzie ich kolorystyki. Zarówno sinice, jak i sama spirulina, posiadają charakterystyczną, zielono – niebieską barwę. Dzięki temu, że organizmy te mogą przystosować się do życia w praktycznie każdych warunkach, spirulina może być pozyskiwana praktycznie bez żadnych ograniczeń.

    Uwaga! Łatwość w pozyskiwaniu suplementu jest jednocześnie jego… wadą. Na rynku można znaleźć mnóstwo podróbek lub tańszych odpowiedników produktów BIO, które nie spełniają podstawowych wymagań żywnościowych. Ich zakup i spożycie mogą wywołać szereg powikłań zdrowotnych. Tak jest chociażby w przypadku dość często sprzedawanej spiruliny zanieczyszczonej toksynami, która pozyskiwana jest z niektórych gatunków sinic.

    Skład spiruliny

    Mało kto wie, że spirulina jest produktem, który zawiera aż cztery razy więcej białka, niż mięso o takiej samej wadze. Dzięki temu substancja ta doskonale sprawdza się jako odżywka białkowa, przez co jest stosowana przez sportowców i osoby kochające aktywny tryb życia. Z tego samego powodu spiruliny powinny być spożywane przez wegan i wegetarian, a także przez osoby cierpiące na nadwagę i otyłość.

    Warto zaznaczyć, że jedną z najważniejszych właściwości suplementu, jest optymalizacja przemiany materii i jej ogólne usprawnienie i przyspieszenie metabolizmu. Dzięki temu jest ona bardzo często stosowana jako środek dietetyczny. Co jeszcze wchodzi w skład spiruliny?

    • Aminokwasy egzogenne, które nie są produkowane przez ludzki organizm, a które trzeba pozyskać z pożywienia.
    • Witaminę B1, której w opisywanym suplemencie jest więcej, niż w większości owoców i warzyw.
    • Witaminę B2, której zawartość w suplemencie może być nawet 20 razy większa, niż w większości codziennie spożywanych pokarmów.
    • Witaminę B12, której – co ciekawe – jest tu aż 2.5 razy więcej, niż w zwierzęcej wątrobie (znanej jako bogate źródło tej witaminy).
    • Kwas GLA (gamma-linolenowy), którego zadaniem jest obniżenie zawartości cholesterolu we krwi, zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób serca i cukrzycy, a także – redukcja ciśnienia krwi do bezpiecznego poziomu.

    Oprócz powyższych substancji odżywczych, w skład suplementu wchodzą m.in: fikocyjanina, czyli substancja o właściwościach przeciwzapalnych, która jest odpowiedzialna za charakterystyczną barwę suplementu i bioflawonoidy (takie jak mangan, cynk, selen, żelazo, miedź itd.). W skład produktu wchodzą również witaminy A, C, D, E, K itd.((Seaweed, spirulina, raw. FoodData Central.))

    Uwaga! Pomimo tak bogatego składu, spirulina jest suplementem diety, a nie jej zamiennikiem. Oznacza to, że może ona stanowić jedynie dodatek do zoptymalizowanego pod kątem odżywczym menu.

    Spirulina – jak działa na organizm człowieka?

    Suplement ten działa na organizm człowieka w sposób wielopłaszczyznowy. Najlepiej, jeśli jest dostępny w proszku, który następnie należy rozpuścić w wodzie. Dzięki temu jego przyswojenie przez organizm jest szybkie i łatwe. Jak zatem działa spirulina?

    1. Wpływa na obniżenie ciśnienia krwi

    Co jest zasługą wchodzącej w skład produktu fikocyjaniny. Już jakiś czas temu odkryto, że spożywanie alg może cofnąć negatywne skutki dysfunkcji śródbłonka w zespole metabolicznym. Efektem tych zmian jest zmniejszone ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z układem sercowo – naczyniowym.((Antihyperlipemic and antihypertensive effects of Spirulina maxima in an open sample of mexican population: a preliminary report.))

    Co więcej, spożywanie spiruliny znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, a w przypadku chorowania na nią, pozwala zoptymalizować poziom glukozy we krwi. Należy przy tym pamiętać, że substancja ta wciąż jest przedmiotem badań naukowców na całym świecie.((Role of Spirulina in the Control of Glycemia and Lipidemia in Type 2 Diabetes Mellitus.))

    2. Zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy,

    A co za tym idzie – redukuje prawdopodobieństwo zapadnięcia na udar mózgu. Spirulina wykazuje zdolność do rozbijania powłok tłuszczowych wewnątrz naczyń krwionośnych (w tym aorty). Zgodnie z przeprowadzonymi wcześniej badaniami, substancja ta zmniejsza błonę wytworzoną przez cholesterol o 33 – 48 procent.
    1

    Dzięki niej przepustowość naczyń krwionośnych jest zdecydowanie większa, co oczywiście jest w pewien sposób powiązane z optymalizacją procesów metabolicznych. Tym samym oznacza to, że regularne stosowanie suplementu, może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie serca i całego układu krwionośnego.

    3. Detoks organizmu

    Zawarte w niej substancje czynne, korzystnie wpływają na proces detoksykacji całego organizmu.((C-phycocyanin confers protection against oxalate-mediated oxidative stress and mitochondrial dysfunctions in MDCK cells.)) Zauważono, że osoby uzależnione od alkoholu i papierosów, mogą – dzięki niej – znacznie szybciej pozbyć się toksyn ze swego organizmu.

    WHO jednoznacznie przyznaje, że szereg państw na całym świecie, ma problem ze zbyt dużą zawartością metali ciężkich w organizmie. Jednym z nich jest arsen, który jest poważnym wyzwaniem przede wszystkim dla państw tzw. Dalekiego Wschodu.

    Jakiś czas temu przeprowadzono badania, które wykazały, że regularne stosowanie spiruliny (250 mg na dobę) w połączeniu z cynkiem (2mg) pozwala zmniejszyć zawartość arsenu z włosów na skórze głowy o około 50 procent. Wynik ten jest bardzo obiecujący, gdyż jednoznacznie wskazuje na zmniejszenie ryzyka występowania wielu chorób (w tym nowotworowych) u osób narażonych na silne oddziaływanie tego pierwiastka.((Efficacy of Spirulina Extract Plus Zinc in Patients of Chronic Arsenic Poisoning: A Randomized Placebo-Controlled Study.))

    4. Wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej

    Spirulina nie tylko przyspiesza proces metabolizmu, ale też oddziałuje bezpośrednio na tłuszcz i cholesterol zawarty we krwi. Poza tym w skład suplementu wchodzi m.in. fenyloalanina, która skutecznie zmniejsza łaknienie. W skład alg bardzo często wchodzi też błonnik, który również wpływa na zmniejszenie apetytu, regulując tym samym poziom cukru we krwi. Dzięki temu spirulina doskonale sprawdza się jako dodatek do suplementów na odchudzanie.((Effects of spirulina on weight loss and blood lipids: a review.))

    5. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

    Badania dowiodły, że spirulina usprawnia proces wytwarzania wielu różnych rodzajów przeciwciał. Niektóre z nich są wykorzystywane przez organizm, jako naturalna broń przeciwko chorobom nowotworowym. Kilka lat temu odkryto, że substancja ta posiada również silne właściwości antyutleniające, które są bardzo istotne w kontekście walki z procesami starzenia się organizmu.((Evaluation of chemoprevention of oral cancer with Spirulina fusiformis.))

    6. Właściwości antywirusowe

    Suplement jest bardzo często wykorzystywany jako wsparcie w walce z grypą, opryszczką i ich pochodnymi. Udowodniono też, że spirulina jest skuteczna w walce z HIV. I choć nie niszczy ona samego wirusa, to jednak w dużym stopniu spowalnia jego namnażanie.((Dietary algae and HIV/AIDS: proof of concept clinical data.))

    Dawkowanie i stosowanie

    Spirulinę należy stosować w odpowiednich ilościach, gdyż jej nadmiar może wywołać szereg zjawisk niepożądanych. W ciągu dnia należy spożyć 3 kapsułki dziennie (chyba, że lekarz lub producent przepisali inaczej), mniej więcej co 8 godzin. Każdą z kapsułek należy popić dużą ilością wody, dzięki czemu zawarte w niej substancje aktywne, znacznie szybciej wchłoną się do organizmu.

    Suplement może również występować w formie proszku. W związku z tym, że jego smak jest raczej nieprzyjemny, można go połączyć np. z sokiem z limonki i zamrozić w kostkarce do lodu. Zaleca się, by jedną łyżeczkę proszku, rozpuścić w 350 ml soku. Wtedy proporcje tak przygotowanej mieszaniny będą idealne. Po zamrożeniu, należy stosować jedną kostkę dziennie do dowolnego napoju. Smak takiego „wyrobu” będzie niesamowity!

    Jeśli nie posiadamy kostkarki i nie lubimy soku z limonki, możemy po prostu wsypać jedną łyżeczkę preparatu do szklanki ciepłej wody. Po wymieszaniu, tak przygotowany płyn należy od razu wypić. Opcjonalnie – zamiast do wody – suplement w proszku można dodać do soku lub innego, owocowego produktu.

    Przeciwwskazania i działania niepożądane

    Spirulina jest naturalnym suplementem diety, co oznacza, że jej działanie nie powinno wywołać w organizmie żadnych skutków ubocznych. Pewnym odstępstwem od tej zasady są reakcje alergiczne, które mogą wystąpić w przypadku praktycznie każdego suplementu, a nawet leków! Nawiasem mówiąc, ostatnie badania wykazały, że reakcje alergiczne dotyczące działania suplementu, pojawiają się już po zażyciu 1 g substancji w ciągu dnia.

    Kto nie powinien stosować produktu?

    Spirulinę należy kupować tylko ze sprawdzonego źródła. W przeciwnym razie można kupić fałszywkę (o nieprzewidywalnym sposobie oddziaływania na organizm) lub produkt zanieczyszczony. Mówiąc o suplemencie zawierającym zanieczyszczenia, mamy na myśli przede wszystkim produkt pozyskiwany z toksycznych sinic.

    1. Matki karmiące i ciężarne – w ostatnich latach nikt nie przeprowadzał badań dotyczących działania suplementu na organizm kobiety ciężarnej, karmiącej, ani też płodu lub noworodka (niemowlęcia). W związku z tym nie zaleca się stosowania suplementu w wyżej wymienionych stanach.
    2. Osoby, u których zaobserwowano reakcje alergiczne na działanie suplementu. Jeśli istnieje ryzyko ich wystąpienia, należy zrezygnować ze stosowania produktu. W przeciwnym razie mogą wystąpić skutki uboczne o bardzo szerokim spektrum.
    3. Osoby w wieku poniżej 18 lat. U osób, które aktualnie znajdują się w fazie dojrzewania, zastosowanie spiruliny może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Zwłaszcza, że ich organizmy stale się rozwijają i są podatne na wszelaką suplementację.

    Zanieczyszczona spirulina a skutki uboczne

    Stosowanie zanieczyszczonego suplementu diety, może wywołać szereg niebezpiecznych działań niepożądanych, w tym:

    • bóle brzucha,
    • zaparcia, biegunki i związane z nimi wymioty,
    • odwodnienie,
    • wstrząs,
    • wysoką temperaturę, drgawki,
    • utratę przytomności itd.

    Osoby cierpiące na cukrzycę, choroby serca i układu krwionośnego, a nawet na schorzenia nerek, powinny – przed zastosowaniem suplementu – skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. W wyjątkowych sytuacjach, spożywanie zanieczyszczonego suplementu może wywołać zgon!

    Cena, czyli ile kosztuje dobry suplement diety?

    Cena spiruliny jest zależna od jej postaci, gramatury i miejsca pozyskiwania. Najlepiej postawić na produkt BIO – posiada on specjalny certyfikat, dzięki któremu możemy być pewni, że kupujemy sprawdzony i bezpieczny dla naszego zdrowia wyrób. Cena takiego produktu wynosi od 10 złotych (50 gram) do 80 złotych (500 gram).

    Alternatywą dla tradycyjnej spiruliny, jest produkt rodem z Hawajów. Zawiera on nieco więcej substancji aktywnych (w tym beta karoten), dzięki czemu jego działanie jest intensywniejsze. Za opakowanie 50 gram zapłacimy około 25 złotych. Z kolei opakowanie o gramaturze 500 g, kosztuje około 200 złotych.

    Spirulina jest też dostępna w formie łatwo przyswajalnych kapsułek. Te jednak kosztują dość dużo (zwłaszcza, jeśli mówimy o produktach BIO). Koszt jednego opakowania zawierającego 140 g produktu, to wydatek rzędu 35 złotych. Zakup opakowania o masie 500 g uszczupli nasz budżet o około 100 – 120 złotych.

    Podsumowanie

    Spirulina to naturalny suplement diety, który – dzięki swym właściwościom – może istotnie wspomóc funkcjonowanie organizmu człowieka. Długotrwałe i regularne spożywanie produktu, nie tylko przełoży się na optymalizację procesów metabolicznych, ale pomoże też w zwiększeniu odporności organizmu i w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia ciężkich chorób

    1. Spirulina prevents atherosclerosis by reducing hypercholesterolemia in rabbits fed a high-cholesterol diet. []

    Leave A Reply