Niezależnie od tego, czy chcesz stracić 5 czy 50 kilogramów, odchudzanie może być zniechęcającym wyzwaniem. O ile na stracie jesteśmy dość mocno zmobilizowani, z czasem przychodzą chwile zwątpienia i bezsilności. Motywacja do odchudzania jest niezbędna, aby osiągnąć określony cel. W artykule znajdziesz 15 skutecznych sposobów, które pomogą Ci utrzymać motywację.

    Jak zmotywować się do odchudzania?

    Fundamentem skutecznego odchudzania jest odpowiednio skomponowana dieta, aktywność fizyczna oraz wynikająca z tego zmiana codziennych nawyków. Jak się jednak okazuje często w trakcie redukcji borykamy się z brakiem motywacji do dalszego odchudzania. Poniżej znajdziesz listę sposób, które pomogą przejść przez ten okres z uczuciem pełnej mobilizacji.

    1. Spisz powody, dla których chcesz schudnąć

    Pierwszym krokiem w utrzymaniu motywacji jest zrozumienie, dlaczego chcesz schudnąć. Postaraj się zapisać wszystkie powody, przykładowo może to być:

    • lepsze samopoczucie,
    • większa pewność siebie,
    • dobry przykład dla dzieci,
    • długie i zdrowe życie,
    • wyższy poziom energii,
    • lepsza prezencja.

    Następnie rozwiń poszczególne punktu o dodatkowe szczegóły, czyli jak to realnie wpłynie na Twoje życie. Przykładowo większa pewność siebie, może pomóc znaleźć lepszą pracę lub wywierać większy wpływ na otaczające środowisko. Dawanie dobrego przykładu dzieciom pomoże natomiast wykształcić w nich zdrowe podejście do żywienia.

    Niezależnie od tego, jakie są Twoje powody, spisanie ich pomoże przypomnieć, dlaczego ten cel jest tak ważny i utrzyma Twoją motywację na wysokim poziomie podczas całego procesu odchudzania.

    2. Dieta powinna być zarówno zdrowa jak i smaczna

    Jeśli jedzenie jest jałowe i pozbawione smaku, łatwo zrezygnować po kilku dniach diety i wrócić do wcześniejszych nawyków żywieniowych. Poza ilością dostarczanych kalorii, mikro i makroskładników dieta powinna być po prostu smaczna.

    W sieci znajdziesz masę przepisów, które idealnie wpasują się w potrzeby diety odchudzającej. Część z nich będziesz wymagała jednak drobnych modyfikacji, takich jak na przykład zmniejszenie ilości produktów wysoko-węglowodanowych na rzecz większej ilości warzyw. Twoja kuchni powinna być wyposażona w zestaw przypraw i ziół. Poza walorami smakowymi, część z nich może również wspomagać odchudzanie.

    3. Wyznaczaj mierzalny cel możliwy do osiągnięcia

    Wyznaczanie osiągalnych celów pomaga nam uniknąć sytuacji, w której proces odchudzania nas przytłacza i zbyt szybko się poddajemy tracąc motywację. Zacznij od wyznaczenia sobie małych celów, takich jak:

    • jedzenie dwóch dodatkowych porcji warzyw każdego dnia
    • spacerowanie 15 minut dziennie,
    • zrzucenie 1-2 kilogramów w ciągu najbliższego miesiąca,
    • ograniczenie jedzenia słodyczy do jednego dnia w tygodniu.

    Osiągając takie małe cele jesteś o krok bliżej do swojej wymarzonej sylwetki. Daj sobie przynajmniej miesiąc, aby zmiany przeszły w Twoje nawyki. Następnie wyznacz kolejne większe cele takie jak:

    • przebiegnięcie 5 km w określonym tempie w ciągu najbliższych 6 miesięcy,
    • osiągnięcie konkretnej wagi,
    • robienie zakupów ze spisaną listą produktów.

    Cel powinien być konkretnie określony. To znaczy wskazywać dokładnie na efekt oraz czas, a w którym chcesz go osiągniesz. Błędnie określonym celem jest ogólnikowe stwierdzenie: chcę schudnąć lub chce się zdrowo odżywiać. Wiedząc dokładnie dokąd zmierzasz i kiedy osiągniesz cel znacznie łatwiej utrzymać długoterminową motywację do odchudzania.

    Przeczytaj również: Motywacja do ćwiczeń i treningów: 22 skuteczne sposoby

    4. Znajdź dietetyka

    Jednym z najlepszych sposobów, aby utrzymać motywację podczas redukcji jest znalezienie dietetyka, który sporządzi indywidualny plan diety. Dietetyk będzie mógł przyjrzeć się Twojemu stylowi życia, warunkom zdrowotnym i innym czynnikom, aby dostosować plan posiłków, który najlepiej pasuje do Twojego typu ciała i celów.

    Zadaniem dietetyka jest również kontrola efektów oraz wprowadzanie zmian – mogą dotyczyć zarówno spożycia kalorii jak i kompozycji posiłków, jeśli nie będą pasowały Twoim kubkom smakowym. Będąc pod okiem dietetyka, czujemy również swego rodzaju presję przestrzegania rozpiski, co dodatkowo wzmacnia motywację podczas odchudzania.

    5. Zapisuj swoje postępy

    Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie motywacji jest śledzenie swoich postępów. Przed odchudzaniem zważ się, wykonaj pomiary obwód (które są często bardziej miarodajne niż sama waga) oraz zrób kilka zdjęć sylwetki. Następnie co tydzień rób aktualizację oceniając swoje postępy. Widząc namacalne dowody swoich postępów, zmotywujesz się do dalszego działania i pokonywania wszelkich trudności, które pojawią się po drodze.

    6. Zawieś plan żywienia, treningów i efekty swoich postępów w widocznym miejscu

    Kolejnym świetnym sposobem na utrzymanie motywacji podczas pracy w kierunku utraty wagi jest powieszenie swojego planu diety, rutyny treningowej i wyników postępów w widocznym miejscu. Dobrym miejscem będzie kuchnia. Widząc swoje efekty, zastanowisz się dwa razy zanim zdecydujesz się na odstępstwa od diety czy przełożenie treningu na później.

    7. Zadbaj o swój sen

    Dbanie o jakość sen jest kluczem, jeśli chodzi o utrzymanie motywacji do odchudzania. Właściwa regeneracja wpływa na uzyskane wyniki sylwetkowe, ale także skupienie i koncentrację, które są niezbędne do osiągnięcia każdego celu. męczenie i rozdrażnienie spowodowane niedoborem snu, może pozbawić Cię motywacji do ćwiczeń oraz przestrzegania diety. Staraj się spać 7-8 godzin każdej nocy.

    8. Znajdź osobę, z którą będziesz wspólnie trenować

    Wspólne trenowanie pomaga motywować się nawzajem, szczególnie jeśli masz ciężki dzień i po prostu nic Ci się nie chce. Może to być ktoś bliski jak i trener personalny, który zadba o właściwy trening oraz będzie zagrzewał do ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest również wybranie osoby, z którą będziesz osiągać wspólne cele. Podzielcie się swoimi planami i motywujcie do ich osiągnięcia.

    9. Zadbaj o zdrowe środowisko

    Bardzo ważne jest, aby Twoje codzienne środowisko zapewniało Ci wsparcie. Postaraj się usunąć z domu niezdrowe przekąski oraz nakłonić domowników do zmiany nawyków żywieniowych. Zamiast tego w widocznych miejscach rozłóż warzywa oraz butelki z wodą lub dzbanek filtrujący. Kolejnym krokiem jest wsparcie najbliższych osób – w tym partnera lub partnerki. Nakłoń bliski do wyznaczenia celów – nie koniecznie sylwetkowych – i wspólnie wspierajcie się w ich osiągnięciu.

    10. Znajdź sposoby na odstresowanie się

    Stresowe sytuacje sprzyjają przejadaniu się oraz sięganiu po tuczące produktu. Ponadto, stres jest równoznaczny ze wzmożoną produkcją kortyzolu, który między innym intensyfikuje głód.

    Aby utrzymać motywację podczas odchudzania i nie dać się pokonać przez stres znajdź sposoby, które pomogą Ci z nim walczyć. Podczas redukcji możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu stawiając na aktywność fizyczną. Dowolna forma aktywności wiąże się z wydzielaniem endorfin, które zwalczają stres. Kolejnymi sposobami jest medytacja, czytanie książek oraz rozmowa z bliską osobą.

    11. Wizualizacja

    Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi pomagających osiągnąć cele. Wizualizowanie pomaga stworzyć pozytywne nastawienie, które będzie Twoja motywację oraz motorem napędowym w chwilach zwątpienia. Wyobraź sobie jak wyglądasz, co nosisz, jak się czujesz oraz poczuj wszystkie korzyści jakie zyskasz osiągając swój cel.

    12. Motywacyjne filmy i cytaty

    Oglądanie filmów motywacyjnych oraz czytanie cytatów zazwyczaj dodaje jedynie doraźnej, chwilowej motywacji do odchudzania. Przypominają nam, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko się do tego przyłożymy! Niekiedy zdarza się jednak, że dany cytat lub film jest na tyle inspirujący, że trwale zmienia postrzeganie życia i podejście do swojego ciała. Bądź co bądź, jest to świetny sposób, który doda otuchy w momentach poczucia bezsilności.

    13. Czytaj książki o zdrowiu i żywieniu

    Czytanie książek na temat zdrowia i odżywiania jest doskonałym sposobem, aby utrzymać motywację podczas redukcji. Pogłębianie wiedzy o tym jak ćwiczyć i komponować swoją dietę może być bardzo inspirujące i pouczające. Posiadając taką wiedzę, świadomie podchodzimy do treningu i żywienia, a także uświadamiamy sobie jaką rolę pełnią te elementy w w utrzymaniu dobrego zdrowia.

    Czytając o zdrowiu i odżywianiu, będziesz przygotowany do trafnych decyzji, gdy przyjdzie czas na wybór żywności lub aktywności, w które się angażujesz. Do listy lektur możesz również dołożyć poradniki na temat medytacji lub innych pozycji traktujących o praktykach wpływających na zdrowie mentalne.

    14. Obserwuj fit profile w mediach społecznościowych

    Śledzenie fit profili na platformach społecznościowych, takich jak Instagram czy YouTube, to kolejny świetny sposób na utrzymanie motywacji podczas odchudzania. Oglądanie historii sukcesu innych ludzi – zmian w diecie, treningów, które wykonują, itp. – może służyć nam jako inspiracja w kierunki zmian.

    Ponadto, wiele z tych profili oferuje porady oparte na ich własnych doświadczeniach, które mogą okazać się korzystne lub pomocne podczas naszych własnych starań o utratę wagi. Pamiętaj tylko, aby się nie porównywać z sylwetkami influencerów, a zamiast tego skupić się na tym, na przekazywanej wartości.

    15. Nagradzaj się za wyniki

    Ostatnim sposobem na motywację do odchudzania jest nagradzanie się za osiągnięte cele. Może to być posiłek w wykwintnej restauracji, zakup zmysłowej bielizny, sukienki, w której wcześniej czułaś się niezbyt pewnie lub weekendowy urlop. Bez względu na formę, nagroda powinna być satysfakcjonująca, co pomoże Ci wzmocnić pozytywne nawyki, wykształcone podczas odchudzania.

    Nagroda powinna czekać na ciebie nie tylko na koniec odchudzania, ale również podczas poszczególnych etapów – przykładowo po pierwszym tygodniu diety bez odstępstw czy utracie pierwszych kilogramów. To pomoże utrzymać motywację i z zadowoleniem zabrać się za kolejny etap planu.

    Dlaczego warto zadbać o prawidłową masę ciała?

    Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest ważnym krokiem w kierunku poprawy ogólnego samopoczucia i osiągnięcia dobrego stanu zdrowia. Nadwaga może być źródłem stresu dla organizmu i zwiększać ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca czy udar.

    Kiedy zyskujesz kontrolę nad swoją wagą, usprawniasz metabolizmu i kontrolujesz poziom hormonów w krwiobiegu, które wpływają na poziom aktywności. Nawet niewielka utrata wagi może przynieść zauważalne korzyści. Zwiększy się poziom energii, będziesz mieć więcej siły oraz poprawisz swoje samopoczucie.

    Zanim jednak zabierzesz się za redukcję, koniecznie zrób plan oraz wykorzystaj opisane sposoby na zwiększenie motywacji do odchudzania. To może Ci osiągnąć wyznaczone cele oraz utrzymać wagę bez efekt jojo.

    Leave A Reply