Masaż twarzy to świetny sposób na promowanie zdrowej skóry, zmniejszenie widoczności zmarszczek, a także wyszczuplenie twarzy. Istnieje kilka rodzajów masażu twarzy, a każdy z nich ma swój własny zestaw korzyści. W artykule znajdziesz przewodnik wykonania masażu twarzy na 4 różne sposoby, a także informacje o popularnych technikach oraz przydatnych akcesoriach.

    Przygotowanie skóry do masażu

    Kluczem do uzyskania jak największych korzyści z masażu twarzy jest odpowiednie przygotowanie skóry. Zanim przejdziesz do masażu należy dokładnie oczyścić twarz, przeprowadzić delikatne złuszczanie oraz przygotować olejek bądź inny kosmetyk do masażu, który zapewni odpowiedni poślizg.

    1. Dokładne oczyszczenie

    Pierwszym krokiem jest usunięcie makijażu, zanieczyszczeń i olejków, które mogą znajdować się na powierzchni skóry. Użyj delikatnego środka oczyszczającego, a następnie opłucz twarz wodą. Jeśli masz szczególnie wrażliwą skórę lub skłonność do wyprysków, wybierz produkt oczyszczający, który nie zatka porów.

    2. Delikatne złuszczanie

    Złuszczanie pomaga wygładzić powierzchnię skóry i usunąć martwe komórki, które mogłyby przeszkodzić we wchłanianiu składników używanych kosmetyków. Wybierz delikatny peeling, który odświeży Twoją skórę bez podrażniania. Następnie dobrze spłucz zimną wodą, aby zamknąć pory.

    3. Odpowiednie nawilżanie

    Podczas masażu należy zapewnić odpowiedni poślizg, aby nie doprowadzić do uszkodzenia skóry. Kosmetyk do masażu twarzy należy dobrać zgodnie z typem skóry oraz nakładać dość oszczędnie.

    Olejki do masażu twarzy:

    • Skóra sucha – świetnym wyborem będą olejki mocno nawilżające, które pomogą zatrzymać wilgoć w skórze. Należą do nich olejek migdałowy, z pestek moreli, kokosowy i oliwkowy.
    • Skóra normalna – w tym przypadku można wybrać dowolny olejek, w zależności od dodatkowych potrzeb skóry.
    • Skóra tłusta – osoby z tego typu skórą powinny korzystać z lżejszych olejków, takich jak jojoba lub z pestek winogron.
    • Skóra wrażliwa – często najlepiej reaguje na masaż z użyciem olejku ze słodkich migdałów lub oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Warto również poszukać olejków eterycznych opracowanych specjalnie dla skóry wrażliwej, które zawierają składniki łagodzące, takie jak rumianek i lawenda.
    • Skóra trądzikowa – osoby o tego typu skórze powinny zachować szczególną ostrożność przy wyborze olejku i zdecydować się na składniki niekomedogenne, takie jak krokosz barwierski i jojoba, które nie zatykają porów.

    Jak wykonać masaż twarzy?

    Masaż twarzy przynosi liczne korzyści. Wpływa nie tylko na poprawę wyglądu skóry, ale jest również świetną formą relaksacji. Techniki masażu twarzy powinny być dobrane odpowiednio do oczekiwanego działania. Poniżej znajdziesz propozycję masażu twarzy na zmarszczki, odmładzającego, kosmetycznego oraz wyszczuplającego.

    Manualny masaż twarzy w domu

    1. Masaż twarzy na zmarszczki

    Anty-zmarszczkowy masaż twarzy ma na celu pobudzenie produkcję kolagenu oraz elastyny. W połączeniu z tradycyjnymi zabiegami miejscowymi, pomaga wygładzić strukturę skóry, nadając jej natychmiastowo młodszy wygląd. Oprócz redukcji zmarszczek, masaż twarzy poprawia również wygląd cery poprzez zwiększenie przepływu krwi i dotlenienia komórek.

    Regularny masaż twarzy może skutecznie zmniejszyć widoczność zmarszczek – szczególnie wokół oczu, ust i na czole. Większość osób zaczyna dostrzegać widoczną różnicę po około sześciu tygodniach regularnych sesji masażu.

    1. Rozpocznij masaż od przeciągnięcia palcami ze szczytu nosa (punkt pomiędzy brwiami) w dół.
    2. Powtórz ruch z tego samego miejsca w górę czoła, a następnie w kierunku skroni.
    3. Całą sekwencję w trzech kierunkach wykonaj przynajmniej 5-10 razy, stopniowo zwiększając nacisk.
    4. Kolejny etap masażu twarzy rozpocznij od obszarów tuż pod powiekami.
    5. Podobnie jak wcześniej wykonuj ruchy przeciągające używając 2-3 środkowych palców,
    6. Na początku kieruj je wzdłuż lini nosa, przez podbródek, aż do szyi.
    7. Następnie kieruj palce nieco bardziej na boki, aż dojdziesz do obszarów na linii uszu.
    8. Powtórz całą sekwencję kolejne 5-10 razy.
    9. Masaż zakończ spłukaniem twarzy zimną wodą, aby ożywić i zwęzić pory.

    2. Odmładzający masaż twarzy

    Masaż odmładzający wykorzystuje odpowiednie techniki do delikatnego masowania skóry, mięśni i innych tkanek w obrębie twarzy. Techniki te pomagają poprawić krążenie, co pomaga zredukować stan zapalny i poprawić napięcie skóry. Masaż odmładzający promuje również drenaż limfatyczny oraz stymuluje produkcję kolagenu – białka odpowiedzialnego za utrzymanie elastyczności skóry. Ponadto wiele osób stwierdza, że po wykonaniu masażu twarzy produkty do pielęgnacji skóry lepiej się wchłaniają. Zabieg ten świetnie współgra z innymi sposobami odmładzania twarzy.

    1. Na początku zacznij od masowania węzłów chłonnych, znajdujących się one po bokach szyi. Dzięki temu uaktywnisz układ limfatyczny nasilając proces detoksykacji. Aby to zrobić, wykonuj okrężne ruchy, w górę i na zewnątrz (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara), zaczynając od obszaru pod uszami, przesuwając się powoli w dół.
    2. Następnie wykonaj masaż zaczynając od okolicy ucha przesuwając się w dół, wzdłuż linii szczęki.
    3. Kolejni zacznij masować kości policzkowe, po czym przejdź do skroni rozpoczynając od okolicy ucha.
    4. Po zakończeniu masażu skroni zacznij masaż czoła, umieszczając palce między brwiami i powoli przesuwając je w górę, aż do linii włosów.
    5. Następnie wykonaj masaż okolic oczu, umieszczając oba palce po obu stronach nosa i delikatnie masując skórę wzdłuż lini powiek, aż do skroni.
    6. Zakończ masaż twarzy pracując nad mięśniami szyi. Połóż dłonie na obojczykach i powoli przesuwaj je w górę w kierunku linii szczęki.

    3. Kosmetyczny masaż twarzy

    Podstawy kosmetycznego masażu twarzy obejmują kombinację krótkich i długich ruchów, które są specjalnie dobrane do stymulowania głębszych tkanek twarzy, szyi i dekoltu. Masaż kosmetyczny zazwyczaj wykonuje się jako rutynowy zabieg profilaktyczny. Przeprowadzany jest z użyciem olejku, który zapewni poślizg, a jednocześnie odżywi skórę niezbędnymi składnikami odżywczymi.

    1. Na początek wykonuj okrężne ruchy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, zaczynając od podbródka i przesuwając się wzdłuż owalu twarzy, aż do czoła.
    2. Kolejno z punktu początkowego wykonuj okrężne ruchy w poprzek policzków, aż ponownie dotrzesz do czoła.
    3. Następnie zacznij ponownie od podbródka i przesuwaj się obok ust, wzdłuż nosa, aż do czoła.
    4. Kolejnym krokiem jest masaż pod i nad powiekami. Zacznij od okolic nosa, przesuwając palce wzdłuż dolnej lini powiek, az do skroni. Następnie powtórz ten sam ruch nad górną powieką.
    5. Całą sekwencję powtarzaj przez 5-10 minut.
    6. Na koniec poświęć dodatkowe 2-3 minuty na delikatne oklepywanie całej twarzy opuszkami palców.

    4. Wyszczuplający masaż twarzy

    Masaż wyszczuplający twarzy pomaga zredukować opuchliznę, zmarszczki oraz podwójny podbródek – jest to jedna z wielu metod na odchudzenie twarzy. Celem jest stymulacja włókien mięśniowych w obrębie twarzy i szyi. Świetnym uzupełnieniem masażu jest joga twarzy, czyli ćwiczenia skupiające się na aktywowaniu odpowiednich mięśni.

    1. Zegnij palce, a następnie zewnętrzną częścią (środkową) przesuń od nosa pod policzkami, aż do skroni.
    2. Następnie wykonaj ten sam ruch zaczynając tym razem od kącików ust.
    3. Kolejno zacznij od środkowej części nosa, przesuwając knykcie nad górną częścią policzków, aż do skroni.
    4. Ułóż palce wskazujące po obu stronach nosa, tak, aby opuszki znajdowały się przy wewnętrznych kącikach nosa. Boczna część palców wskazujących powinna na całej długości stykać się z twarzą. Przesuwaj palce do zewnątrz, tak aby opuszki przechodziły przez dolną linię powiek, aż do skroni.
    5. Umieść palec wskazujący oraz środkowy obu dłoni na podbródku, a następnie przesuwaj wzdłuż lini szczęki, aż do górnej linii uszu.
    6. Na koniec masuj całymi dłońmi szyję, zaczynając od obojczyków, aż do dolnej części uszu.

    Przeczytaj również: Jak używać rollera do twarzy? Praktyczny przewodnik krok po kroku

    Rodzaje i techniki masażu twarzy

    Masaż twarzy może być wykonany wykorzystaniem różnorodnych technik. Odpowiednio dobrany masaż, pomoże Ci nakierować działanie na konkretny problem. Poniżej znajdziesz popularne techniki masażu twarzy oraz ich wykorzystanie.

    Drenaż limfatyczny twarzy
    • Akupresura – technika masażu polegająca na wywieraniu nacisku na określone punkty na twarzy, które stymulują przepływ energii.
    • Szwedzki – rodzaj delikatnego masażu twarzy, który zwiększa krążenie krwi, rozluźnia mięśnie oraz sprzyja relaksacji.
    • Shiatsu – japońska technika masażu działająca na zasadzie wywierania nacisku wzdłuż pewnych linii w ciele znanych jako meridiany. Pomaga rozluźnić napięte mięśnie twarzy, zapewniając jednocześnie uczucie głębokiego relaksu.
    • Refleksologia – rodzaj masażu skupiający się na stymulowaniu określonych obszarów znajdujących się zarówno na twarzy jak i stopa oraz dłoniach. Według zwolenników tej techniki stymulowanie konkretnych miejsce może leczyć wiele schorzeń, w tym dolegliwości układu rozrodczego, bóle głowy oraz alergie.
    • Drenaż limfatyczny – technika masażu stosowana, w celu zmniejszenie stanu zapalnego oraz zatrzymywania wody poprzez zwiększenie krążenia limfatycznego wewnątrz komórek twarzy.
    • Wibracyjny – stosowane do zmniejszenia napięcia w mięśniach twarzy. Wibracje pomagają złagodzić skurcze, ból i sztywność napiętych mięśni oraz tkanek.
    • Rozluźniający – rodzaj masażu polegający na uderzaniu opuszkami palców w różne części twarzy szybkimi ruchami w celu pobudzenia przepływu krwi i promowania relaksu.
    • Ugniatający – polega na uciskaniu tkanek wokół zmarszczek i blizn za pomocą knykci, przy jednoczesnym obracaniu ich w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a następnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara na obszarach docelowych.

    Akcesoria do domowego masażu twarzy

    Poza technikami czysto manualnymi do masażu twarzy może wykorzystać akcesoria. Oto lista narzędzi, które możesz wykorzystać podczas masażu.

    Masaż twarzy z użyciem wałeczka żadowego
    • Wałeczek żadowy – narzędzie (nazywane również rollerem) wykonane z jadeitu, kwarcu lub ametystu wspomagające krążenie i zapewniające skórze delikatny drenaż limfatyczny. Jeśli zdecydujesz się na to akcesorium koniecznie przeczytaj jaki roller do twarzy wybrać.
    • Kamieniem Gua sha – specjalne narzędzia do delikatnego pocierania powierzchni skóry powtarzającymi się pociągnięciami. Uważa się, że użycie kamieni gua sha poprawia napięcie mięśni oraz zwiększa krążenie w obrębie twarzy.
    • Bańki – kubki przyssawkowe wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego przykładane na docelowe obszary twarzy. W efekcie masaż prowadzi do pobudzenia krążenia, a także zmniejsza widoczności drobnych linii i zmarszczek.
    • Derma Roller – urządzenie pomagające stymulować produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się gładsza i bardziej miękka.
    • Masażer wibracyjny – pomaga złagodzić drobne linie i zmarszczki dzięki kojącemu działaniu wibracji.
    • Szczotka do masażu twarzy – idealna do głębokiego oczyszczania porów i stymulowania przepływu krwi w obszarze twarzy. Podczas zakupu warto szukać szczotki z naturalnym włosiem.
    • Gąbka Konjac – produkt do usuwania zanieczyszczeń ze skóry oraz delikatnego złuszczania. Świetnie sprawdza się na etapie przygotowania skóry twarzy do masażu.
    • Grzybki kwarcowe – efekt chłodzący podczas kontaktu kwarcu ze skórą zamyka pory oraz zmniejsza opuchliznę. Masaż twarzy grzybkiem kwarcowym działa odmładzająco oraz relaksująco.

    Jeden komentarz

    Leave A Reply