Samoopalacze to kosmetyki służące do uzyskania opalenizny bez konieczności wystawiania się na promieniowanie słoneczne czy korzystania z solariów. Substancje w nim zawarte reagują z aminokwasami obecnymi w naskórku, powodując przejściowe zabarwienie skóry. W ten sposób można uzyskać efekt opalenizny bez narażania się na ryzyko poparzeń słonecznych oraz przedwczesnego starzenia i chorób skóry. Sprawdź jaki działają samoopalacze i które składniki są odpowiedzialne za nadanie skórze efektu opalenizny.

    Jak działa samoopalacz?

    W kontakcie samoopalacza ze skórą dochodzi do rekacji Maillarda zachodzącej na powierzchni naskórka, nie wpływając na głębsze warstwy skóry. Zmiana koloru następuje stopniowo, a pełny efekt opalenizny można zaobserwować po upływie 3-4 godzin od aplikacji samoopalacza.

    Opalenizna utrzymuje się średnio 5-7 dni, a następnie zaczyna się złuszczać wraz z naturalnym procesem odnowy naskórka. Aby utrzymać efekt opalenizny, samoopalacz można stosować regularnie co kilka dni.

    Kluczowe składniki samoopalaczy: DHA i Erythruloza

    Dwa główne składniki aktywne, które można znaleźć w samoopalaczach, to dihydroksyaceton (DHA) oraz erythruloza. Często oba składniki są łączone w samoopalaczach, aby uzyskać bardziej naturalny i trwały efekt.

    Dihydroksyaceton (DHA) jest organicznym związkiem chemicznym, który powstaje w wyniku rozkładu glukozy. DHA reaguje z aminokwasami w warstwie rogowej naskórka, prowadząc do powstawania ciemnych pigmentów zwanych melanoidynami. Efekt ten ma na celu naśladowanie naturalnej opalenizny, jaka występuje w wyniku ekspozycji na słońce. DHA jest odpowiedzialny za ciemniejszy odcień skóry, zależny od indywidualnej reakcji skóry oraz produktu.

    Erythruloza jest naturalnym cukrem ketonowym. W samoopalaczach, erythruloza działa w sposób podobny do DHA, jednak efekt jest zwykle bardziej subtelny i trwa krócej. Samoopalacze mogą zawierać dodatkowe składniki nawilżające, przeciwutleniające, witaminy oraz substancje zapachowe. Większość specjalistów uznaje samoopalacza za bezpieczne, jednak mimo to należy z nich korzystać z rozwagą.

    Efekty i intensywność opalenizny uzyskanej z pomocą samoopalacza

    Intensywność opalenizny zależy od stężenia DHA i erythrulozy w samoopalaczu, czasu pozostawienia go na skórze oraz fototypu skóry.

    Na ogół, im większe stężenie składników aktywnych, tym ciemniejszy efekt opalenizny. Warto jednak pamiętać, że zbyt duże stężenie DHA może powodować nieestetyczne pomarańczowe zabarwienie skóry. Dlatego ważne jest, aby dobrać samoopalacz odpowiedni do rodzaju i karnacji skóry, aby uzyskać naturalny efekt. Efekty zależą również od wyboru kosmetyku. Jeśli rozważasz zakup, koniecznie sprawdź ranking samoopalaczy.

    Korzyści stosowania samoopalaczy

    • Bezpieczne opalanie: samoopalacze pozwalają na uzyskanie opalenizny bez narażania się na szkodliwe promieniowanie słoneczne lub UV z solariów, które może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry, poparzeń czy nawet nowotworów skóry.
    • Łatwość stosowania: samoopalacze są łatwo dostępne i można je stosować w domu, bez konieczności korzystania z usług specjalistów.
    • Regulacja intensywności opalenizny: wybór odpowiedniego samoopalacza oraz ilości kosmetyki pozwala na kontrolowanie stopnia opalenizny, w zależności od indywidualnych preferencji.
    • Szybkość działania: Samoopalacze dają widoczne efekty już po kilku godzinach od aplikacji, co pozwala na szybkie uzyskanie opalenizny przed ważnym wydarzeniem czy wyjazdem na wakacje.

    Wady i skutki uboczne samoopalaczy

    Nierównomierne zabarwienie skóry: niewłaściwa aplikacja samoopalacza może prowadzić do nieestetycznych plam i smug. Dlatego ważne jest, aby stosować samoopalacze zgodnie z instrukcją i dbać o równomierne rozprowadzenie produktu na skórze.

    • Pomarańczowy odcień skóry: zbyt duże stężenie DHA w samoopalaczu może spowodować pomarańczowe zabarwienie skóry, co sprawia, że opalenizna wygląda nienaturalnie.
    • Alergie i podrażnienia: niektóre osoby mogą być uczulone na składniki samoopalaczy, co może prowadzić do alergii, wysypki czy podrażnień skóry. Przed pierwszym użyciem warto wykonać test płatkowy na małym obszarze skóry. Warto również unikać preparatów w spreju, według Dermatology Nurses’ Association stosowanie tego typu samoopalaczy może być szkodliwe.
    • Brak ochrony przed promieniowaniem UV: samoopalacze nie zapewniają ochrony przed promieniowaniem słonecznym, dlatego nie zastępują kremów z filtrem UV. Podczas przebywania na słońcu należy stosować dodatkowe kosmetyki zabezpieczające skórę.

    Przeczytaj również: Jak zmyć samoopalacz z dłoni, twarzy i ciała? 14 domowych sposobów.

    Alternatywne metody osiągnięcia opalenizny bez słońca

    • Bronzery: kosmetyki koloryzujące, takie jak bronzery, pozwalają na osiągnięcie efektu opalenizny na twarzy czy ciele, bez konieczności stosowania samoopalaczy. Bronzery nakłada się za pomocą pędzla, co pozwala na precyzyjne modelowanie efektu opalenizny.
    • Opalanie natryskowe: jest to zabieg wykonywany w salonach kosmetycznych, polegający na natryskiwaniu skóry specjalnym preparatem samoopalającym. Oferuje szybkie i równomierne efekty, jednak wymaga regularnych zabiegów, aby utrzymać opaleniznę. Wiąże się również ze znacznie wyższym wydatkiem.
    • Suplementy diety: suplementy diety zawierające składniki, takie jak beta-karoten, wpływają na koloryt skóry i mogą przyśpieszyć uzyskanie opalenizny.

    Jeden komentarz

    Leave A Reply