Kompleksowa detoksykacja organizmu kojarzy nam się z czymś przyjemnym, oczyszczającym i bezpiecznym dla zdrowia. Wielu nawet uważa, że skuteczne oczyszczenie ciała ze wszystkich szkodliwych produktów przemiany materii, jest po prostu „bramą” do lepszego samopoczucia. Tak oczywiście jest, ale problem polega na tym, że pojedynczy proces detoksykacji w niczym nam nie pomoże.

    Idea oczyszczania organizmu – co warto wiedzieć?

    Celem skutecznej detoksykacji jest jej ciągłość. Proces ten musi odbywać się praktycznie codziennie, co wymaga stosowania określonej diety (ale nie wyniszczającej). W zasadzie ogranicza się ona do wprowadzenia kilku różnych składników pożywienia, z których większość jest bardzo łatwo dostępna.

    W poniższym artykule skupimy się na analizie tych najprostszych substancji, bez których codzienne oczyszczanie nie byłoby możliwe. O niektórych z nich wszyscy wiemy, ale niektóre wciąż mogą pozostać dla nas pewną tajemnicą.

    Jeśli oczyszczanie organizmu z toksyn ma być skuteczne, to proces ten nie może się ograniczać wyłącznie do jednego lub góra dwóch zabiegów rocznie. Nasze ciało ma tendencje do szybkiego „zanieczyszczania się” szkodliwymi produktami metabolizmu, dzięki czemu efekt jednorazowego detoksu szybko mija i wszystko pozostaje jak dawniej.

    Woda – najpopularniejszy środek detoksykacyjny

    Choć woda jest w zasadzie oczywistym narzędziem detoksykacji, to wciąż pijemy jej za mało. Jej działanie nie ogranicza się jedynie do nawodnienia organizmu, lecz również do1:

    • oczyszczania i usprawnienia pracy nerek,
    • poprawy krążenia krwi,
    • zwiększenia efektywności pracy mózgu,
    • poprawy samopoczucia,
    • zwiększenia naszej codziennej dawki energii,
    • poprawy funkcjonowanie jelit, minimalizując ryzyko zaparć,
    • obniżenia temperatury ciała (naturalne chłodziwo).

    Olbrzymi wpływ wody na poprawne funkcjonowanie naszego organizmu, nie jest zresztą niczym nowym. Jako rozpuszczalnik, bierze ona udział w praktycznie wszystkich reakcjach zachodzących w organizmie. Dlatego warto ją spożywać przede wszystkim w postaci czystej wody mineralnej (wody źródlane nie zawierają tylu mikroelementów), herbatek ziołowych i owocowych, a także – warzyw i owoców.

    Picie dużej ilości wody jest szczególnie wskazane w sezonie letnim. Zaleca się, by spożywać od 2 do nawet 4 litrów tego płynu, oczywiście w zależności od naszego wysiłku i obciążenia organizmu2.

    Cytryna – mało znany klucz do zdrowia

    Cytryna lub naturalny sok z niej to kolejna substancja, która korzystnie wpływa na detoks organizmu((Lemon detox diet reduced body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women.)). Dlaczego?

    Po pierwsze dlatego, że – wbrew obiegowym opiniom – jest to produkt o właściwościach zasadowych. Dzięki temu pomaga on odkwasić organizm i w konsekwencji usprawnić funkcjonowanie wątroby. Wielu osobom trudno zaakceptować fakt, że sok z cytryny jest zasadą, gdyż posiada on kwaśny smak.

    Po drugie dlatego, że rozpuszcza on kamienie żółciowe. Osoby stosujące sok z cytryny są zatem mniej narażone na ich operacyjne usunięcie. Poza tym cytryna usprawnia krążenie najważniejszych substancji chemicznych w naszym organizmie.

    Po trzecie dlatego, że sok z cytryny zwiększa efektywność pracy jelit. Dlatego warto go polecić osobom, które cierpią na częste zaparcia (aczkolwiek nie zdiagnozowano u nich ciężkich chorób nowotworowych lub zapalnych). W tym kontekście sok z cytryny należy pić zaraz po przebudzeniu, to jest na około 30 minut przed posiłkiem.

    Zielona herbata – jeden z najlepszych sposobów na detoks organizmu

    Stosowanie zielonej herbaty korzystnie wpływa na usprawnienie procesu trawienia. Co więcej, jest to bardzo ważny składnik diety, ze względu na wspomaganie metabolizmu wątrobowego. Zielona herbata zawiera katechiny, które znacznie przyspieszają spalanie tłuszczu (i dodają nam energii). Jest to też znana substancja antyoksydacyjna, która zmniejsza oddziaływanie wolnych rodników na tkanki organizmu3.

    Substancje czynne znajdujące się w zielonej herbacie mogą też pomóc w zapobieganiu np. ciężkim schorzeniom nowotworowym. Mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie jelit, usprawniając m.in. ich perystaltykę. Skuteczność naparu z zielonej herbaty jest uzależniona od temperatury wody podczas zaparzania. Zaleca się, by wahała się ona w okolicach 80 stopni Celsjusza.

    Żurawina – owoc, dzięki któremu detoksykacja wchodzi na nowy pozom

    Sok z żurawiny to substancja, która wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. I choć nie wszyscy nazywają ją naturalnym antybiotykiem, to jednak zawarte w niej substancje czynne znacznie utrudniają gromadzenie się bakterii na wewnętrznych ściankach układu moczowego (w tym pęcherza moczowego). Jedną z najważniejszych zalet tego owocu jest jej działanie moczopędne, dzięki któremu nadmiar toksyn jest usuwany właśnie tą drogą. Sok z żurawiny (a także sam owoc) można stosować w połączeniu z jagodami, malinami i wiśniami4.

    Kolejną zaletą żurawiny jest duża zawartość błonnika. Choć większość dietetyków nie zaleca zwiększenia podaży błonnika za pośrednictwem owoców, to w przypadku żurawiny jest zupełnie inaczej, chociażby ze względu na niską zawartość cukru. Żurawina jest też bogata w naturalne antyoksydanty, które przyjmują w niej formę flawonoidów. W ten sposób spowalnia ona procesy starzenia się tkanek, co ma istotne znaczenie w kontekście zapobiegania chorobom nowotworowym i schorzeniom układu krążenia.

    Buraki – zapomniany, detoksykacyjny element diety

    Mało kto dziś pamięta, że buraki od wielu lat były uważane za naturalną substancję detoksykującą. Owszem, kilkadziesiąt lat temu nikt nie miał pojęcia czym jest rzetelny detoks, ale i tak był to nieodłączny element diety wielu pokoleń. Nowoczesna medycyna odkryła jego właściwości odkwaszające i oczyszczające. Znajdujący się w burakach barwnik (betanina) wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, choć wspiera on również procesy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie woreczka żółciowego i wątroby5.

    Buraki zawierają sporo błonnika, który – jak powszechnie wiadomo – usprawnia pracę jelit, ale też zmniejsza odczucie sytości, korzystnie wpływając na redukcję wchłanianych energetycznych substancji pokarmowych. Burak – niejako przy okazji – redukuje również podaż cholesterolu w organizmie, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób miażdżycowych.

    Zioła a walka z toksynami – z których warto korzystać?

    Choć zioła nie powinny być podstawą naszej nowej „diety detoksykacyjnej”, to również i one mogą zostać wprowadzone do codziennego jadłospisu.

    1. Pokrzywa – działa moczopędnie, co ma olbrzymie znaczenie w kontekście utrzymana prawidłowej gospodarki płynami, ale też w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Pokrzywa może też wpływać na redukcję obrzęków, o ile wywołane one są nadmierną ilością wody. Smaczne i zdrowe połączenia smakowe znajdziesz w przepisach na koktajle z pokrzywą.
    2. Ostropest plamisty – pod tą tajemniczą nazwą kryje się roślina, która przyspiesza rozkład alkoholu we krwi. Co ciekawe, dzięki zdolnościom do blokowania zawartych w otoczeniu toksyn, wykorzystuje się ją jako oficjalny składnik leków na marskość wątroby.
    3. Czystek lekarski – to zioło o właściwościach moczopędnych. Dzięki niemu znacznie łatwiej pozbyć się z organizmu metali ciężkich. Wyciąg z czystka ułatwia również efektywne oczyszczenie zębów i pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu flory bakteryjnej w organizmie.
    4. Melisa lekarska – to roślina, która od lat uważana jest za bardzo skuteczne „narzędzie” uspokajające. Na tym jednak jej zastosowania się nie kończą. Wręcz przeciwnie – dietetycy doceniają jej działanie rozkurczające. Nie bez znaczenia jest również fakt, że korzystnie wpływa ona na funkcjonowanie wątroby i jelit (działanie przeczyszczające).
    5. Rumianek – roślina ta jest od wielu lat doceniana jako naturalny antybiotyk. Rumianek posiada silne właściwości przeczyszczające (usuwanie złogów w jelitach) i jednocześnie działa w sposób przeciwzapalny.

    Sposób odżywiania się to nie wszystko. Na co jeszcze postawić w naturalnej detoksykacji?

    Zmiana przyzwyczajeń dietetycznych to jedna z podstaw prawidłowej detoksykacji. Oczyszczanie organizmu nie musi oczywiście wiązać się z całkowitym ograniczeniem spożywania cukrów i tłuszczów, ale częściowe ograniczenie konsumpcji tychże substancji jest tutaj niezbędne (zwłaszcza, jeśli mamy nadwagę lub otyłość).

    Druga kwestia o której warto pamiętać to maksymalne pobudzenie układu krwionośnego. Jak to zrobić? Najlepiej mechanicznie, za pomocą szczoteczki, którą warto pobudzać skórę tuż przed kąpielą lub termicznie, ubierając się w sposób lekki i przewiewny. Jeśli lubimy niskie temperatury, to z pewnością pomogą nam one w zwiększeniu efektywności pracy naczyń krwionośnych.

    Suplementacja to kolejna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę przy oczyszczaniu organizmu. Można postawić między innymi na wyciągi z alg (spirulinę), chlorellę i źdźbła jęczmienia lub pszenicy. Ich stosowanie warto jednak uzgodnić z lekarzem, ze względu na dużą ilość podróbek, którymi zalewany jest rynek suplementacji.

    Na koniec najważniejsza rzecz, czyli ruch. Nawet najskuteczniejsza dieta detoksykacyjna nie przyniesie nam żadnych efektów, jeśli nie będzie się ona wiązać ze wzrostem aktywności fizycznej. To dzięki niej nasze ciało się poci, co przedkłada się na szybszą emisję szkodliwych produktów przemiany materii drogą skórną. Oczywiście wysiłek należy dostosować do naszej kondycji fizycznej!

    Podsumowanie

    Detoks organizmu powinien przede wszystkim oprzeć się na ruchu i stosownej diecie. Dopiero potem warto postawić na czynniki pomocnicze, w tym mechaniczne oczyszczanie skóry, suplementację itd. Oczywiście można również skorzystać z profesjonalnych zabiegów, które jednak warto skonsultować z lekarzem.

    1. Water, Hydration and Health. []
    2. Dietary water affects human skin hydration and biomechanics. []
    3. Beneficial effects of green tea: A literature review. []
    4. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. []
    5. The Potential Benefits of Red Beetroot Supplementation in Health and Disease. []

    Leave A Reply