Cięcie węglowodanów jest skutecznym sposobem na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby takie podejście było skuteczne należy bazować na odpowiednio dobranych produktach. To natomiast wymaga zrozumienia różnicy pomiędzy węglowodanami prostymi, a złożonymi. Sprawdź jakich węglowodanów nie jeść, żeby skutecznie schudnąć oraz jakich produktów unikać na redukcji.

    Rodzaje węglowodanów

    Wszystkie węglowodany składają się z trzech składników: cząsteczek węgla, wodoru ora tlenu. Węglowodany proste składają się z jednej lub dwóch cząsteczek cukru, natomiast węglowodany złożone składają się z wielu cząsteczek cukru połączonych ze sobą w długie łańcuchy.

    Generalnie podczas odchudzania należy maksymalnie ograniczyć węglowodany proste. Dieta powinna więc bazować na węglowodanach złożonych takich jak pełne ziarna, rośliny strączkowe, warzywa oraz niektóre owoce. Produkty te zawierają mnóstwo witamin, minerałów i błonnika – wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do zachowania dobrego zdrowia oraz prawidłowej masy ciała.

    Produkty, których nie należy jeść podczas odchudzania

    Węglowodany są ważną częścią zrównoważonego jadłospisu, ale niektóre z nich mogą skutecznie utrudniać spalanie tkanki tłuszczowej. Podczas komponowania diety redukcyjnej unikaj węglowodanów zawartych w produktach z poniższej listy.

    1. Słodycze

    Słodycze są bogate w cukry proste i puste kalorie, a zatem mają niewielką wartość odżywczą. Jedzenie słodyczy, takich jak batoniki czy pączki, może prowadzić do skokowego wzrostu poziomu insuliny, co spowoduje zachcianki na kolejną porcję. Ponadto słodkie przekąski i desery zawierają zazwyczaj utwardzone tłuszcze trans, które są szkodliwe dla zdrowia, a także mogą spowolnić osiągnięcie oczekiwanej wagi.

    2. Rafinowane ziarna

    Kolejną grupą produktów jest białe pieczywo oraz ziarna pozbawione łuski, takie jak na przykład biały ryż. Proces rafinowania ziaren usuwa łupinę, która jest źródłem błonnika, witamin i minerałów. Rafinowane ziarna powodują nagłe skoki poziomu cukru we krwi, a ponadto zapewniają uczycie sytości na krótki czas.

    3. Owoce o wysokim indeksie glikemicznym

    Owoce są ogólnie zdrowe i dostarczają wielu niezbędnych witamin i minerałów, ale nie wszystkie owoce są jednakowe, jeśli chodzi o odchudzanie. Istotnym wskaźnikiem jest indeks glikemiczny, który określa jak szybko wzrasta poziom glukozy we krwi po spożyciu danego produktu, zawierającego węglowodany.

    Owoce o wysokim IG, takie jak mango, arbuz, ananas i suszone owoce mogą powodować gwałtowny wzrost poziomu cukru. Powoduje to uwalnianie insuliny, która gromadzi nadmiar glukozy w formie tkanki tłuszczowej. Aby tego uniknąć, wybieraj owoce o niskim IG, takie jak jagody, jabłka, gruszki, pomarańcze i kiwi.

    4. Płatki śniadaniowe

    Płatki śniadaniowe od dawna są reklamowane jako wygodne i zdrowe śniadanie dla zabieganych. Niestety często zawierają one spory dodatek cukru. Uważaj również na tak zwane naturalne słodziki, często pod tymi nazwami kryje się syrop fruktozowy lub inne składniki, które powodują nagły skok cukru we krwi. Najlepszym rozwiązaniem będzie skomponowanie własnej mieszanki na bazie płatków owsianych górskich, orzechów oraz niskowęglowodanowych owoców jagodowych.

    5. Rafinowany makaron

    Makaron to kolejna żywność, która jest reklamowana jako zdrowa, ponieważ zawiera węglowodany złożone, które dają nam energię przez cały dzień. Jednakże, rafinowany makaron jest zazwyczaj wykonany z białej mąki, która została pozbawiona składników odżywczych i błonnika podczas przetwarzania.

    Zamiast decydować się na rafinowany makaron, wybierz makaron pełnoziarnisty, który zawiera więcej błonnika i składników odżywczych. Dzięki temu zapewnisz sobie stabilny poziom energii oraz uczucie sytości na długi czas.

    6. Dżemy

    Dżemy są chętnie spożywane smarowidło kanapek lub jako dodatek do płatków czy deserów. Są jednak bardzo zdradliwe – nawet niewielka ilość zawiera całkiem pokaźny ładunek węglowodanów prostych. Jeśli masz ochotę na dżem podczas odchudzania, postaraj się znaleźć naturalny bez dodatku cukru.

    7. Jogurty owocowe

    Chociaż mogą wydawać się zdrową przekąski, wiele dostępnych na rynku jogurtów owocowych zawiera duże ilości dodanego cukru (w postaci syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy). Dodatkowo, niektóre marki nadal używają szkodliwych słodzików, takich jak aspartam. Dobrym wyborem będzie natomiast jogurt naturalny oraz garść owoców o niskiem indeksie glikemicznym.

    Jeden komentarz

    Leave A Reply