Obgryzanie paznokci może być denerwującym i wstydliwym nawykiem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – ale nie musi kontrolować Twojego życia! Poprzez zrozumienie przyczyn tego zachowania – czy jest to zarządzanie stresem czy zwykła nuda – możesz zacząć wdrażać sposoby, które pomogą Ci przestać obgryzać paznokcie. W artykule znajdziesz omówienie przyczyn, dostępnych metod oraz konsekwencji wynikających kontynuowania z tego nawyku.
Przyczyny obgryzania paznokci u dzieci i dorosłych
W przypadku osób dorosłych obgryzanie paznokci zazwyczaj sprowadza się do stresu i niepokoju – zwłaszcza gdy pojawia się w odpowiedzi na pewne bodźce, takie jak terminy w pracy lub zmartwienia finansowe. Kluczem jest tutaj zarządzanie poziomem stresu tak, aby nie poddawać się mimowolnemu nawykowi obgryzania paznokci w trudnych sytuacjach. Skutecznym narzędziami będą w tym przypadku między innymi techniki relaksacyjne.
Obgryzanie paznokci u dzieci występuje najczęściej między 4. a 6. rokiem życia, nasilając się wraz z dojrzewaniem. Niektóre dzieci (podobnie jak dorośli) mogą mieć zwyczaj żucia paznokci jako sposób na stres lub niepokój. To zachowanie może być wywołane przez takie rzeczy jak zmiana miejsca zamieszkania, presja w szkole, a nawet zmiany życiu rodzinnym, takie jak rozwód lub ponowne małżeństwo. Ważne jest, aby rodzice rozmawiali z dziećmi o tych sprawach, jeśli podejrzewają, że obgryzanie paznokci jest związane z zaburzeniami emocjonalnymi.
W niektórych przypadkach obgryzanie paznokci może być po prostu złym nawykiem, który został przejęty z obserwacji innych, z nudów lub jako następstwo nawykowego ssania kciuka. Jeśli tak jest, ważne jest, aby pomóc dziecku znaleźć inne sposoby zajęcia rąk. Pomoże im to przełamać nawyk bez konieczności uciekania się do bardziej ekstremalnych rozwiązań, takich jak kary czy systemy nagród.
10 domowych sposobów na zaprzestanie obgryzania paznokci
Podczas gdy obgryzanie paznokci wydaje się nieszkodliwe, w rzeczywistości może powodować poważne problemy zdrowotne. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pomogą zaprzestać ogryzania paznokci, skutecznych zarówno u dzieci jak i dorosłych.
1. Użyj gorzkiego żelu lub lakieru do paznokci i skórek
Czy kiedykolwiek próbowałaś nałożyć gorzki żel lub lakier na paznokcie i skórki? Posmak tego typu preparatów jest na tyle nieprzyjemny, że z miejsca przypomina o walce z nawykowym gryzieniem paznokci. Lakier oraz żel z łatwością znajdziesz w większości drogerii.
2. Nacieraj swoje dłonie i paznokcie liśćmi aloesu
Żel aloesowy działa podobnie jak wcześniej opisana metoda. Kiedy dotkniesz ustami paznokci natychmiast poczujesz gorzki posmak. Smarowanie dłoni pomoże Ci również utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Dodatkowo, aloes ma właściwości antyseptyczne, które mogą pomóc zmniejszyć wszelkie infekcje spowodowane obgryzaniem paznokci.
Alternatywnie możesz nacierać paznokcie olejkiem z drzewa herbacianego lub sokiem z cytryny. Opisane metody (z użyciem gorzkiej/kwaśnej substancji) sprawdzą się również w walce z innymi nawykami – takimi jak rzucie ołówka czy długopisu.
3. Noś rękawiczki
Noszenie rękawiczek to kolejny świetny sposób na ograniczenie obgryzania paznokci. To fizycznie uniemożliwi ci dostęp do paznokci. Choć relaksowanie się w zaciszu swojego domu w rękawiczkach może wyglądać dziwacznie, przynosi naprawdę dobre rezultaty. Korzystaj z tej metody do czasu, aż kompletnie pozbędziesz się problemu.
4. Zajmij czymś swoje dłonie
Jednym z najlepszych sposobów, aby zapobiec obgryzaniu paznokci jest zapewnienie swoim dłonim zajęcia. To może być wszystko, od zabawy z piłeczka antystresową, rysowanie, czytanie trzymając książkę obiema rękoma czy też nawet gry wideo. Utrzymywanie zajętych rąk pomoże Ci odwrócić uwagę od chęci obgryzania paznokci.
5. Zajmij czymś swoje usta
Kolejnym sposobem na powstrzymanie obgryzania paznokci jest zajęcie ust. Możesz rzuć gumę lub ssać twarde cukierki. To łatwy i skuteczny sposób na powstrzymanie pokusy obgryzania paznokci bez konieczności polegania wyłącznie na sile woli. Metoda ta świetnie uzupełnia się z zajęciem dłoni, kiedy chcesz dać im nico odpoczynku.
6. Zrób manicure hybrydowy lub przyklej tipsy
Manicure hybrydowy wykorzystuje zarówno lakier żelowy, jak i akrylowe tipsy, tworząc niemal bezszwowy efekt, który zatuszuje wszelkie uszkodzenia spowodowane obgryzaniem paznokci. Będą one również stanowiły dodatkową fizyczną barierę pomiędzy Twoimi zębami a paznokciami. O ile zabieg nie pozostaje obojętny na stan paznokci, w ogólnym rozrachunku może być znacznie korzystniejszy niż stałe obgryzanie.
7. Zmniejszenie stresu
Obgryzanie paznokci jest częstą reakcją na sytuacje stresowe. Jeśli to jest Twoja przyczyną warto postawić na techniki relaksacyjne lub terapię ze specjalistą. Na początek możesz spróbować wprowadzić do swojej codziennej rutyny techniki relaksacyjne, takie jak joga, ćwiczenia głębokiego oddychania lub medytację mindfulness. Możesz również pić napary ziołowe, takie jak herbata rumiankowa lub melisa, które pomogą Ci ukoić skołatane nerwy i zmniejszyć poziom stresu.
8. Odpowiednio pielęgnuj swoje paznokcie
W pierwszej kolejności postaw na krótko przycięte paznokcie. Odpowiednia pielęgnacja paznokci poprzez ich regularne opiłowywanie i nawilżanie skórek wokół płytki zapobiegnie ich osłabieniu i łamliwości, redukując skutki nawykowego obgryzania. Innymi sposobami na wzmocnienie paznokci jest zdrowa dieta, nakładanie olejków, używanie zmywacza bezacetonowego oraz stosowanie maseczek i odżywek do paznokci.
9. Zastosuj technikę pozytywnego wzmacniania
Technika pozytywnego wzmocnienia została z powodzeniem wykorzystane w wielu przypadkach obgryzania paznokci u dzieci. Polega na nagradzaniu dziecka (zamiast karania) w chwilach, kiedy nie obgryza paznokci, aby zachęcić je do porzucenia nawyku. Na przykład, jeśli dziecko przejdzie pewną liczbę dni bez obgryzania paznokci to nagradzaj je czymś małym jak zabawka lub ekstra deser po obiedzie.
10. Zaplanuj i monitoruj
Aby rozwinąć nawyki – czy to dobre, czy złe – potrzeba czasu. Ważne jest, aby sumiennie podejść do walki z ogryzaniem paznokci, to znaczy dobrać odpowiednie metody oraz monitorować postępy. Pamiętaj też, że niektóre dni mogą być trudniejsze niż inne, więc nie zniechęcaj się, jeśli raz na jakiś czas zaliczysz wpadkę.
Według wielu źródeł wykształcenie nowego nawyku zajmuje 21 dni. Jak się jednak okazuje w praktyce, czas jest ten nieco trudniejszy do określenia bowiem zależy od wielu czynników.W celu dodatkowej motywacji możesz zrobić zdjęcia stanu swoich paznokci i aktualizować co kilka dni. Takie obrazowe przedstawienie, może skutecznie wzmocnić nowe zachowania.
Dlaczego warto przestać obgryzać paznokcie?
Może się wydawać, że jest to stosunkowo nieszkodliwy nawyk, ale obgryzanie paznokci może z czasem wyrządzić poważne szkody.
- Po pierwsze, narażamy się na przenoszenie zarazków (bakterii i wirusów) z rąk do ust oraz powstawanie chorób.
- Może osłabić łożysko paznokcia, utrudniając prawidłowe odrastanie paznokci oraz prowadzić do infekcji.
- Obgryzanie paznokci może prowadzić także do wady zgryzu, zniekształcenia języka oraz stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.
Podsumowanie
Przełamanie złych nawyków może być trudne, ale jest zdecydowanie możliwe! Następnym razem, gdy poczujesz pokusę, aby ponownie obgryzać paznokcie, wypróbuj jeden (lub wszystkie) z tych domowych sposobów, o których wspomnieliśmy powyżej. Pamiętaj, że przełamanie każdego nawyku wymaga czasu i cierpliwości; nie zniechęcaj się, jeśli postępy wydają się powolne.