Afrykańskie mango, a dokładniej jego nasiona stały się hitem wsród naturalnych suplementów wspomagających odchudzania. Pomimo niewielu badań, te które są dostępne wskazują na istotne korzyści w postaci redukcji wagi ciała oraz poprawy profilu lipidowego. Czy afrykańskie mango rzeczywiście jest tak skuteczne i z czego wynika jego popularność?

    Afrykańskie mango – ogólne informacje

    Afrykańskie Mango jak wskazuje nazwa pochodzi z rejonów Afryki – a dokładniej z jej środkowej i zachodniej części. W formie suplementów często stosowania jest jego łacińska nazwa – Irvingia gabonensis.

    Do właściwości afrykańskiego mango zalicza się działanie:

    • przeciwcukrzycowe,
    • przeciwbólowe,
    • przeciwutleniające,
    • zapobiegające otyłości.

    Przez rdzennych mieszkańców nasiona Irvingia gabonensis stosowane są w celu ograniczenia głodu podczas długich polowań. Afrykańskie mango pomaga kontrolować poziom leptyny. Jest to hormon, który odpowiada za uczucie sytości, zaburzenia produkcji leptyny mogą prowadzić do zwiększenia apetytu, nadwagi oraz otyłości.

    Rdzenni mieszkańcy od dawka wykorzystują nie tylko nasiona, ale także miąższ, liście i korzenie w kuchni oraz do leczenia chorób. Przykładowo kora wymieszana z olejem palmowym stosowana jest w leczeniu biegunki oraz skróceniu okresu karmienia piersią. Zmielone nasiona afrykańskiego mango stosowane są do dziś w kuchni jako zagęstnik żywności. Miąższ natomiast wykorzystywany jest w przyrządzeniu galaretki, dżemu czy soku.

    Produkty z Irvingia gabonensis wykorzystywane są również w przemyśle. Olej z ziaren może być wykorzystywany jako zagęstnik żywności lub składnik wiążący w produktach kosmetologicznych oraz farmakologicznych.

    Afrykańskie Mango swoją popularność zawdzięcza dr Mehmetowi Oz, za sprawą, którego afrykański owoc stał się hitem w USA. W swoim programie, opierając się na badaniach przekonywał, że 150 mg ekstraktu dwa razy dziennie (dawka odpowiada zazwyczaj 2 kapsułkom) pomaga zmniejszyć wagę ciała. Jak zapewnia dr Oz ekstrakt z nasion testował na sobie, co pozwoliło mu schudnąć 3 kilogramy w miesiąc bez zmian w diecie oraz trybie życia.

    Składniki nasion Irvingia gabonensis

    Skład chemiczny afrykańskiego mango znacznie się różni od tego dostępnego na lokalnych półkach sklepowych. Najważniejszymi związkami są kwasy elagowe, elagaganniny i glikozydy flawonolowe. Świeże nasiona zawierają 18 aminokwasów, bogate są w błonnik oraz witaminy i minerały (wapń, magnez, potas, sód, fosfor, żelazo). Miąższ natomiast stanowi świetne źródło witaminy C (~67mg / 100g), wapnia (262mg / 100g) oraz innych mikroelementów.((Physicochemical and nutrient evaluation of African bush mango (Irvingia gabonensis) seeds and pulp.))

    Afrykańskie mango a odchudzanie

    Afrykańskie Mango zalecane jest osobom, którym zależy na zmniejszeniu wagi ciała. Pod względem odchudzania najcenniejsze są nasiona Irvingia gabonensis. Ich skuteczność opiera się na hamowaniu adipogenezy – czyli rozwoju tkanki tłuszczowej.((An evidence-based review of fat modifying supplemental weight loss products.))

    Skuteczność ekstraku z nasion Afircan Mango w odchudzaniu zbadano na grupie 102 osób z nadwagą bądź otyłością. Ochotników podzielono na dwie grupy, pierwsza otrzymywała 150 mg ekstraktu przed obiadem i kolacją, druga otrzymywała placebo. Pomiary parametrów metabolicznych wykonano na początku badania oraz po 4, 8 i 10 tygodniach. W grupie przyjmującej ekstrakt z afrykańskiego mango odnotowano zmniejszenie masy ciała, tkanki tłuszczowej oraz obwodu talii, poprawę poziomu cholesterolu LDL, glukozy oraz kilku innych parametrów.((IGOB131, a novel seed extract of the West African plant Irvingia gabonensis, significantly reduces body weight and improves metabolic parameters in overweight humans in a randomized double-blind placebo controlled investigation.))

    Badanie dostarczające więcej danych na temat właściwości odchudzających afrykańskiego mango wykonano na grupie 40 osób o średniej wieku około 42 lat. W grupie przyjmujących 1 050 mg Irvingia gabonensis 3 razy dziennie po 12 tygodniach odnotowano zmniejszenie masy ciała o 5,26%, natomiast w grupie placebo spadek wyniósł 1,32%. Ponadto grupa suplementująca afrykańskie mango zmniejszyła poziom całkowitego cholesterolu oraz poprawiła stosunek cholesterolu LDL do HDL. Poprawy profilu lipidowego nie zauważono w grupie placebo.((The effect of Irvingia gabonensis seeds on body weight and blood lipids of obese subjects in Cameroon.))

    Badacze określili wyciąg z Irvingia gabonensis jako środek zauważalnie zmniejszający wagę ciała oraz obwodu talii. Ze względu na brak szerszych badań w dłuższym okresie czasu konieczne są dalsze eksperymenty w celu określenia dokładnego działania oraz rzeczywistej skuteczności.

    Skutki uboczne i przeciwskazania

    W 90 dniowym badaniu na szczurach dawka 2 500 mg na kilogram masy dziennie okazał się dobrze tolerowalna, przy której nie odnotowano skutków ubocznych.((Subchronic toxicity and mutagenicity/genotoxicity studies of Irvingia gabonensis extract (IGOB131).))

    Bezpieczeństwo przyjmowania przez ludzi nie zostało dokładnie zbadane. Do możliwych skutków ubocznych zalicza się: łagodne bóle głowy, trudności z zaśnięciem, wzdęcia oraz gazy. Ekstraktu z afrykańskiego mango nie zaleca się stosować u osób z chorobami nerek,1 rozpoznaną alergią bądź nadwrażliwością na jakikolwiek składnik wchodząc w skład suplementu.

    Gdzie kupić afrykańskie mango?

    Afrykańskie mango na cele odchudzania stosuje się w formie suplementów – dostępne najczęściej jako kapsułki. Preparat można kupić w aptece lub sklepach zajmujących się sprzedażą suplementów, zarówno w punktach stacjonarnych jak i prowadzących sprzedaż wysyłkową. Jeśli więc nie znajdziesz afrykańskiego Mango w pobliskim sklepie z łatwością zamówisz tabletki odchudzające z tym składnikiem przez internet.

    Czym kierować się przy wyborze produktu?

    Przed zakupem przeczytaj dokładnie skład. Producenci mogą oferować produktu zawierające ekstrakt z owoców, który nie posiadają potwierdzonego działania pod względem redukcji wagi. Wybierz produkt, który jasno wskazuje, że ekstrakt pochodzi z nasion afrykańskiego owocu. Na koniec porównaj zawartość ekstraktu w jednej kapsułce oraz dodatkowe substancje wchodzące w skład suplementu.

    1. A case of renal failure developing in association with African mango consumption. []

    Leave A Reply