Prosecco znane jest powszechnie jako wino musujące, które, choć z reguły okazuje się o wiele tańsze od słynnego szampana, jest w stanie zapewnić smakoszowi mnóstwo przyjemnych doznań podczas degustacji. Jest zatem produktem klasy premium znajdującym się zasięgu cenowym o wiele szerszego grona koneserów. Jednak także w kategorii włoskich win z bąbelkami możemy dostrzec znaczne różnice cenowe. Czy w związku z tym warto wybierać na degustację najtańsze dostępne Prosecco? A może opłaca się stawiać tylko na nieco droższe propozycje? Sprawdźmy!

  Tanie Prosecco… to nadal Prosecco!

  Na wstępie mamy pomyślne wieści dla tych, którzy poszukują Prosecco w okazyjnej cenie, a więc nie mogą pozwolić sobie na większy wydatek. Otóż pragniemy przypomnieć, że każde, nawet najtańsze oryginalne wino z tej kategorii, to trunek, który musi spełniać określone normy w zakresie produkcji, wynikające z przepisów unijnych i włoskiej tradycji. Oznacza to, że nawet wybierając tańszą butelkę trunku, będziemy w stanie poznać dobrodziejstwo lokalnych aromatów i smaków. Odkryć interesujące kompozycje kulinarne powstające z wykorzystaniem tego wina, a także przyrządzić na jego bazie pyszne koktajle – poznaj 5 pomysłów na drinki z Prosecco.

  Ile kosztuje Prosecco?

  Osoby zastanawiające się, jak wybrać najlepsze Prosecco, muszą znać przedziały cenowe, w których znajdują się interesujące je trunki. Najtańsze wina Prosecco to zatem koszt około 20 zł. Za nieco lepsze propozycje przyjdzie nam zapłacić zazwyczaj od 30 do 50 zł. Wina pochodzące z najlepszych terroir, oferowane przez najbardziej prestiżowe domy wina, mogą kosztować około 100 zł, a nawet nieco więcej. Dość duże różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi propozycjami świadczą oczywiście o różnicach w jakości. To oczywiste, że sięgając po propozycję za 100 zł, jako prawdziwy znawcy będziemy ukontentowani bardziej niż po degustacji Prosecco za 20 zł. To po prostu wina lepsze pod wieloma względami. Niemniej – wiele spośród win ze średniej półki jest w stanie zapewnić nam wrażenia na bardzo wysokim poziomie. Oznacza to zatem, że zastanawiając się, jakie Prosecco wybrać na Sylwestra, powinniśmy rzecz jasna brać pod uwagę cenę trunku, nie musimy jednak traktować jej w roli kluczowego czynnika decydującego o naszym wyborze.

  Na co zwracać uwagę przy wyborze Prosecco?

  Jeśli nie tylko cena, to zatem co innego wskazuje na fakt, że mamy do czynienia z nieprzeciętnym Prosecco? Choćby apelacja. Najtańsze wina Prosecco to wina stołowe, opisane akronimem VDT – Vino da Tavola. Wyższej jakości trunki to wina DOC – Denominazione di Origine Controllata. Prawdziwe perełki świata Prosecco z dumą noszą na etykietach oznaczenia DOCG, Denominazione di Origine Controllata e Garantita. Co warto odnotować – specjały należące do tej kategorii znajdziemy już w okolicach 60 zł, co z pewnością nie jest wygórowaną ceną za oferowaną przez producentów jakość. O czym jeszcze warto pamiętać? Otóż o tym, że lepsze wina Prosecco zazwyczaj zamykane bywają tradycyjnym korkiem. Jeśli więc uda nam się wypatrzeć tego rodzaju włoskie wino na sklepowej półce, możemy spodziewać się, że zapewni nam ono mnóstwo radości podczas degustacji.

  Prosecco tanie czy drogie – każde z nich musi przecież odpowiadać nam pod względem smaku. Dlatego powinniśmy pamiętać, że Prosecco z brut w nazwie to wino wytrawne, extra dry – półwytrawne, dry natomiast – półwytrawne chylące się w stronę subtelnej słodkości. Frizzante to natomiast wino obficie musujące, spumante – nieco mniej, zaś tranquilo – spokojne, a więc pozbawione gazu.

  A zatem powróćmy do pytania, które woła o pilną odpowiedź. Czy warto wybierać tanie Prosecco? Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym włoskich gatunkiem wina, jak najbardziej w pierwszej kolejności możemy wziąć na tapet propozycje nieco tańsze. Zwłaszcza wtedy, gdy po prostu traktujemy je jako składnik orzeźwiających koktajli lub poszukujemy niezawodnego dodatku do drobiu, ryby czy przekąsek (przy okazji sprawdź, ile kalorii ma Prosecco, a ile wódka), czy też jesteśmy spragnieni orzeźwiającego napoju na lato. Jeśli jednak jesteśmy nieco bardziej doświadczonymi koneserami, a zatem wiemy, czego mamy prawo oczekiwać od musujących włoskich win – w poszukiwaniu nowych doznań powinniśmy sięgnąć po propozycje nieco droższe.

  Leave A Reply