Istnieją alkohole, które przeznaczone są zwłaszcza dla doświadczonych koneserów. Docenienie ich walorów wymaga pewnego obycia i odpowiedniego podejścia do sztuki degustacji. W innym przypadku mogą one wydawać się nieco nieprzystępne. Ale znajdziemy też trunki wręcz wymarzone dla początkujących odkrywców, którzy pragną dopiero zapoznać się określoną kategorią alkoholi. I to właśnie o nich – whisky idealnych na początek – piszemy w dzisiejszym tekście!

  Artykuł sponsorowany

  Które whisky uchodzą za propozycje dla znawców?

  W pierwszej kolejności pragniemy jednak określić, które z cennych propozycji świata whisky uznawane są za trunki idealne dla doświadczonych, wymagających koneserów. Zalicza się do nich zatem zwłaszcza whisky single malt o charakterystycznym dymnym czy torfowym bukiecie i ostrym smaku. Opis ten pasuje w szczególności do wyrazistych whisky ze Szkocji – takich jak Lagavulin, Caol Ila, czy też Talisker. Co więcej – za trunki dla doświadczonych w degustaroskich próbach smakoszy uchodzą również wyjątkowo dojrzałe specjały liczące sobie kilkanaście, a niekiedy i kilkadziesiąt lat. Choć to nie reguła – na rynku jest wiele bardzo dojrzałych whisky, które dzięki swojej przystępności stanowią dobry wybór dla początkujących odkrywców.

  Co na początek? Może whisky blended?

  Barwną przygodę z whisky można rozpocząć od dobrej mieszanej, czyli whisky blended. Tego typu alkohole stanowią mainstream reprezentowany m.in. przez marki takie jak Ballantine’s, Johnnie Walker czy Jameson. To uniwersalne whisky, które nadają się zarówno do picia solo, jak i przyrządzania koktajli. Zazwyczaj cechuje je doskonałe zbalansowanie, niezmienność (każda partia whisky smakuje i pachnie podobnie) oraz korzystna cena.

  W opinii znawców blendy uchodzą często za trunki nieco niższej jakości od whisky jednosłodowych. Bez trudu znajdziesz jednak propozycje, które dzięki swojemu złożonemu bukietowi i profilowi smakowemu mogą konkurować z cennymi single maltami. Wiele tego rodzaju perełek czeka w kategorii whisky blended na winnicalidla.pl. A wśród nich nie tylko szkockie czy irlandzkie, ale też perełki z Japonii czy Tajwanu!

  Uniwersalny bourbon

  Do wielkiej rodziny whisky blended należy również bourbon. To amerykańska whiskey, która powstaje na bazie wielu różnych zbóż, przy czym główną rolę odgrywa w tym spektaklu kukurydza. Dlaczego warto, żebyś o nim pomyślał w kontekście whisky idealnych na początek? Zwłaszcza ze względu na jego łagodny, deserowy charakter, który alkohol zawdzięcza w dużej mierze słodkiej kukurydzy. A ponadto z uwagi na fakt, że bourbon to specjał wręcz stworzony do drinków na bazie whiskey. To zatem także idealny pomysł na whiskey na początek barmańskiej przygody. Z dobrym bourbonem stworzysz najlepszą Whiskey Sour, Old Fashioned i wiele innych koktajli o amerykańskim rodowodzie!

  A gdyby jednak postawić na single malty?

  Na początku tekstu napisaliśmy, że wykwintne single malty to propozycje, które docenią przede wszystkim doświadczeni smakosze. Nie wycofujemy się z tego. Musisz jednak wiedzieć, że także wśród jednosłodowych znajdziesz trunki, które zapewnią wymarzone gładkie wejście do świata whisky świata. Mowa o trunkach mniej agresywnych niż whisky wybitnie torfowe, o nieco subtelniejszym usposobieniu. Do tego zaszczytnego grona można zaliczyć m.in. szkocką Càrn Mòr o owocowo-deserowym charakterze i kremowej strukturze, irlandzkie whiskey Fitzwilliam czy West Cork (np. finiszującą w beczkach po Porto)… czy polską whisky Paprocky. Podobnie wspomnieć musimy o trunkach z Kraju Kwitnącej Wiśni. No bo kto powiedział, że poszukiwania ideału musisz zacząć od propozycji europejskich? Jeśli zatem masz ochotę poznać świetną japońską o bogatym, zrównoważonym smaku, strzałem w dziesiątkę okaże się dobra whisky Masahiro, w każdej kropli przywodząca na myśl subtropikalną Okinawę!

  Jak zatem widzisz – istnieje wiele dróg, które możesz obrać na początku przygody z whisky. Uniwersalny blend, urzekający bourbon, a może single malt, w którym wszystkie akcenty bukietu, smak oraz struktura tworzą pociągające, harmonijne połączenie? Tu nie ma złych wyborów!

  Leave A Reply