Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy Twoje rzęsy odrosną po wyrwaniu lub przypadkowym przypaleniu? Odpowiedź brzmi: tak! Jednak nie nastąpi to z dnia na dzień. Zapoznanie się z fazami odrastania rzęs pomoże Ci zrozumieć jak długo odrastają rzęsy oraz co można zrobić, aby ten proces przyśpieszyć.

  Czy rzęsy odrastają?

  Rzęsy odrastają w naturalnym cyklu składającym się z trzech etapów znanych jako anagen (faza wzrostu), katagen (faza obumierania) oraz telogen (faza spoczynku). Cały proces trwa mniej więcej 150 – 200 dni.

  • Anagen – podczas tej fazy następuje aktywny wzrost rzęs, który trwa zazwyczaj od 40 do 50 dni. W tym czasie rzęsy osiągają swoją maksymalną długość przed wejściem w kolejną fazę.
  • Katagen – rzęsy przestają rosnąć, a mieszki włosowe kurczą się. Ta faza trwa około dwóch tygodni. Włoski w tym okresie są podatne na wypadanie wskutek nieostrożnej lub zbyt agresywnej pielęgnacji.
  • Telogen – faza, podczas której rzęsy naturalnie wypadają. Martwe rzęsy wypadają poprzez wypchnięcie ich przez nowo wyrastające włoski. Okres ten trwa około 100 dni.

  Łącznie na obu powiekach nosimy około 150-225 rzęs, z czego codziennie 2-3 z nich wypada. Jeśli straciłaś rzęsy w wyniku niespodziewanego wypadku lub choroby, czas po którym odrosną zależy od fazy, w której się znajdowały.

  Jak zapobiegać wypadaniu rzęs?

  Jeśli chcesz mieć gęste rzęsy, ważne jest, aby o nie prawidłowo dbać.

  • Delikatne usuwanie makijażu: unikaj intensywnego usuwania tuszu z rzęs. Stosuj delikatne produkty na bazie olejków, które pomagają zachować zdrowie rzęs. Unikaj używania agresywnych kosmetyków w okolicach powiek.
  • Zdrowy styl życia: zadbaj o to co jesz, poświęć 7-8 godzin dziennie na sen oraz bądź aktywna.
  • Zrezygnuj ze sztucznych rzęs: klej używany do przyklejania rzęs może uszkodzić naturalne włoski, prowadząc do ich łamania oraz wypadania.
  • Nie używaj zalotki na pomalowanych rzęsach: Używanie zalotki do rzęs po nałożeniu tuszu może wyrwać delikatne włoski i spowodować ich złamanie.

  Sposoby na przyśpieszenie odrastania rzęs oraz ich wzmocnienie

  Istnieje wiele naturalnych środków, które mogą być stosowane w domu, aby pomóc przyspieszyć odrost rzęs. Jeśli szukasz niedrogiego domowego sposobu na pobudzenie rzęs do wzrostu z pewnością je pokochasz.

  1. Oliwa z oliwek

  Oliwa z oliwek od wieków jest stosowana jako remedium na wypadanie włosów, w tym rzęs. Kwasy tłuszczowe w oliwie z oliwek odżywiają i nawilżają mieszki włosowe, zachęcając je do produkcji nowych włosów. Wystarczy nałożyć ją na rzęsy przed snem, używając czystego aplikatora lub patyczka higienicznego. Pozostaw oliwę na noc i zmyj rano ciepłą wodą.

  2. Serum na porost rzęs

  Serum na wzrost rzęs to kolejny świetny sposób na przyspieszenie odrostu rzęs oraz ich wzmocnienie. Produkty te zawierają składniki, takie jak peptydy i biotyna, które pomagają stymulować wzrost rzęs. Zazwyczaj tego typu produkty stosuje się raz dziennie przed snem.

  3. Olej kokosowy

  Olej kokosowy jest kolejnym popularnym domowym sposobem na przyspieszenie wzrostu nowych rzęs, a także wzmocnienie istniejących włosków. Kwasy tłuszczowe znajdujące się w oleju kokosowym działają również jako środek nawilżający, który pomaga utrzymać delikatne włoski rzęs miękkie i elastyczne. Wystarczy zanurzyć wacik w roztopionym oleju kokosowym (pamiętaj, aby nie podgrzewać go zbyt mocno!) i nałożyć równomiernie wzdłuż górnej linii rzęs przed snem.

  4. Olej rycynowy

  Olej rycynowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6 oraz witaminę E, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu rzęs. Wspomaga nawilżenie rzęs, co sprawia że stają się odporniejsze na wypadanie. Sposób stosowania jest identyczny jak w przypadku oliwy z oliwek oraz oleju kokosowego.

  5. Zielona herbata

  Zielona herbata jest pełna przeciwutleniaczy, które pomagają chronić rzęsy przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Dodatkowo stymulując krążenie wokół lini rzęs, zachęca je do szybszego wzrostu.

  Zaparz torebkę zielonej herbaty w gorącej wodzie przez 5 minut, a następnie poczekaj, aż napar ostygnie. Następnie namocz wacik w ostudzonej herbacie i przetrzyj nim rzęsy. Po 15 minutach spłucz resztki naparu ciepłą wodą.

  6. Wazelina

  Stosowanie wazeliny do rzęs przed snem jest jednym z najbardziej popularnych domowych środków na wzmocnienie i odrastanie rzęs. To dlatego, że wazelina pomaga uszczelnić wilgoci wewnątrz włosków, chroniąc słabe i kruche rzęsy. Nałóż cienką warstwę wazeliny na swoich rzęsach przed położeniem się spać. Rano dokładnie spłucz resztki wazeliny z rzęs.

  7. Biotyna

  Biotyna (witamina B7) jest ważną witaminą pomagającą promować zdrowy wzrost włosów. W postaci naturalne występuje w: jajach, orzechach, fasoli oraz pełnych ziarnach. W przypadku niedoboru biotyny (występującej bardzo rzadko) warto rozważyć suplementację.

  8. Aloes

  Aloes był używany od wieków w leczeniu różnych chorób skóry ze względu na jego właściwości przeciwzapalne oraz zdolność do regeneracji komórek. Może również wspierać wzrost dłuższych i grubszych rzęs. Wymieszaj żel aloesowy z niewielką ilością wody, a następnie za pomocą patyczka lub aplikatora nałóż na górną i dolną linię rzęs przed snem. Rano zmyj pozostałości ciepłą wodą i łagodnym mydłem.

  Jeden komentarz

  1. Ciekawe jakie by były efekty stosowania domowej odżywki po zmieszaniu wszystkich produktów, testowała któraś?

  Leave A Reply