Balsam to jeden z kosmetyków, którego należy używać każdego dnia, a czasami nawet kilka razy dziennie. Wybór konkretnego produktu zależy od rodzaju skóry. Najczęściej dzieli się ją na: normalną, suchą oraz tłustą. Czym charakteryzuje się dobry produkt do suchej skóry? Jak wybrać odpowiedni balsam?

  Artykuł sponsorowany

  Jak rozpoznać suchą skórę?

  Sucha skóra uznawana jest za problematyczną, gdyż wymaga specjalnego podejścia w kwestii pielęgnacji. Trzeba bowiem zadbać o jej nawilżenie oraz nawodnienie, tak aby nie utraciła jędrności i sprężystości. Czym charakteryzuje się sucha skóra? Jej posiadaczki najczęściej uskarżają się na:

  • pękanie naskórka,
  • świąd, któremu nie towarzyszy wysypka alergiczna,
  • uczucie ściągania, zwłaszcza po kontakcie z wodą,
  • wrażliwość na niektóre tkaniny, na przykład na wełnę.

  Co istotne, suchość skóry może pojawiać się okresowo – najczęściej występuje w sezonie ogrzewczej lub latem, gdy często eksponujemy ciało na działanie promieni słonecznych. Skóra sucha jest trudna w codziennej pielęgnacji, a w skrajnych przypadkach może wymagać bardzo często aplikowania kosmetyków nawilżających. 

  Kobieta z balsamem do ciała

  Jak wybrać odpowiedni balsam do skóry suchej?

  Idealny balsam do suchej skóry powinien dobrze ją nawilżać i szybko się wchłaniać. Najczęściej produkty dedykowane posiadaczkom tego typu skóry zawierają w składzie:

  • kwas hialuronowy,
  • masło shea,
  • glicerynę,
  • alantoninę,
  • mocznik,
  • kwas mlekowy,
  • mleczko pszczele,
  • żel z aloesu.

  Warto dokładnie czytać etykiety, żeby upewnić się, czy dany produkt nie zawiera składnika, na który jesteśmy uczulone. Sucha skóra często idzie w parze z alergią, choć może również występować w innych chorobach albo mieć podłoże genetyczne. Dobre balsamy do ciała nie zawierają sztucznych składników, które mogą dodatkowo podrażniać naskórek. Kobiety, u których nie stwierdzono atopowego zapalenia skóry, nie muszą sięgać po dermokosmetyki, które są znacznie droższe od tych z drogerii. Należy jednak pamiętać, że dobór odpowiedniego balsamu nie jest prosty – zazwyczaj trzeba przetestować kilka produktów, aby wybrać taki, który pasuje naszej skórze. Dobrze, aby okresowo zmieniać balsam do ciała, gdyż nasza skóra przyzwyczaja się do pewnych składników, przez co mogą one nie spełniać swojej podstawowej funkcji.

  Jak aplikować balsam na suchą skórę?

  Nieprawidłowa aplikacja balsamu sprawia, że nie działa on tak, jak powinien. Producenci zalecają, aby nakładać go na czyste, delikatnie osuszone ciało. Czasami powinno być ono wilgotne, co sprzyja wchłanianiu kosmetyku, jednak wiele zależy od jego konsystencji. Kosmetyki nawilżające aplikujemy przynajmniej raz dziennie, po wieczornej kąpieli. Niektóre kobiety potrzebują dodatkowej dawki nawilżenia w ciągu dnia, którą warto zapewnić swojej skórze. Pamiętajmy jednak, aby każdorazowo zmyć z niej zalegające kosmetyki, na przykład krem do opalania, gdyż stanowi on barierę, przez którą balsam nie będzie dobrze się wchłaniał. Produkty o właściwościach nawilżających najczęściej można aplikować nawet 3-4 razy w ciągu dnia, ale zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli pomimo stosowania dobrej jakości kosmetyków nie odczuwamy poprawy, warto udać się do dermatologa, który zbada skórę. Czasami suchość mija po wyłączeniu w domu ogrzewania, ale w niektórych przypadkach jest ona objawem poważnych chorób. 

  Leave A Reply