Przez telefon można już robić praktycznie wszystko, w tym odchudzać się. I choć tkanka tłuszczowa raczej się nam nie zredukuje na skutek przeglądania YouTube, to jednak dzięki części aplikacji dostępnych w ramach chociażby Google Play, łatwiej będzie nam policzyć dziennie spożywane kalorie. Czy warto ściągać takie narzędzia na telefon, a jeśli tak – to które z nich będą najlepsze?
W poniższym artykule przedstawimy ogólne zasady korzystania z aplikacji mobilnych do liczenia kalorii i opiszemy kilka najciekawszych z nich. Co więcej – przy każdym opisie spróbujemy w miarę jasny i czytelny sposób zdefiniować wady i zalety wybranego projektu, wraz z funkcjonalnościami jakie on oferuje. Zapraszamy do lektury.
Po co nam aplikacja do liczenia kalorii?
Mobilny kalkulator kalorii ma wiele zalet, choć oczywiście nie zastąpi efektywnie przestrzeganej diety.
- Mamy dostęp do wszystkich funkcji programu z poziomu jednego urządzenia. Nie trzeba korzystać z osobnego długopisu czy notatnika. Wszystko jest pod ręką.
- Aplikacje do liczenia kalorii bardzo często oferują możliwość wizualizacji konkretnej diety, np. w postaci wygodnych tabel czy też zapisanych grafik. Jest to o wiele łatwiejsze, niż korzystanie np. z wagi kuchennej.
- Korzystanie z aplikacji dodatkowo stymuluje człowieka do przestrzegania zasad dietetycznych. Z pewnością jest to lepsze rozwiązanie niż ołówek i kartka papieru.
- Wreszcie, praktycznie każda aplikacja do liczenia kalorii wygląda nowocześnie i jest bardzo innowacyjną formą pomocy przy odchudzaniu.
Aplikacje do odchudzania na platformie Google Play
Google Play to platforma, która oferuje najszerszy dostęp do narzędzi pomagających w redukcji masy ciała. Sprawdźmy listę najciekawszych narzędzi, które warto mieć na swoim urządzeniu mobilnym.
1. MyFitnessPal
MyFitnessPal – to dość popularna (w środowisku) aplikacja do liczenia kalorii. Twórcy tego narzędzia skupili się na jej praktycznym działaniu, czego owocem jest możliwość sporządzenia własnego dzienniczka żywieniowego. Program jest zintegrowany ze stroną internetową o tej samej nazwie. Wspomniany dzienniczek można zatem otwierać nie tylko na urządzeniu mobilnym, ale też na komputerze i tablecie. Korzystanie z narzędzia jest możliwe po założeniu konta i zdefiniowaniu celów dietetycznych. Potem pozostaje nam już tylko wpisywanie poszczególnych posiłków.
Zalety aplikacji:
- Lista produktów spożywczych w aplikacji jest bardzo rozbudowana.
- Nowe produkty można dodawać w bardzo łatwy i przejrzysty sposób.
- Program jest kompatybilny z systemem Polar, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie naszej codziennej aktywności na bieżąco i wprowadzanie tych danych do bieżącego planu.
- Funkcje społecznościowe, związane z możliwością dodawania znajomych.
- Prosty wygląd, przyjazny interfejs użytkownika.
Wady aplikacji:
- Wyliczanie automatyczne znacznie zmniejsza nasze zapotrzebowanie na poszczególne składniki diety.
- Przekroczenie bilansu powoduje wygenerowanie denerwujących komunikatów i zmianie kolorystyki „skórki” na czerwono.
- Program co do zasady jest darmowy, ale niektóre funkcje wymagają rozszerzenia go do wersji płatnej.
2. Ile waży?
„Ile waży” to raczej strona internetowa niż aplikacja mobilna, niemniej – dzięki jej funkcjom – można ją do tego grona z powodzeniem zaliczyć. Narzędzie to posiada dość innowacyjną funkcję fotograficznej tabeli kalorii, dzięki której możemy odstawić w kąt wszelkie typy wag kuchennych. Na stronie znajduje się specjalny dziennik odchudzania, który można uzupełniać zarówno poprzez założenie konta jak i bez niego. W tym drugim wariancie wprowadzone dane zostają utracone po zamknięciu strony.
Zalety aplikacji:
- Program udostępnia zdjęcia produktów w wymaganych porcjach. Jest to bardzo korzystne z punktu widzenia osób, które nie chcą ich ważyć.
- Ciekawy interfejs programu, ładna „skórka” i funkcjonalizm.
- Duża liczba produktów, wśród których można znaleźć zupy, dania główne a nawet… naleśniki.
Wady aplikacji:
- Brak konkretnej aplikacji na urządzenia mobilne.
- Strona nie oferuje dostępu do funkcji ustalania celu kalorycznego na wybrany dzień. Jest to spora wada z punktu widzenia wielu użytkowników.
- Baza, choć obszerna, nie może być rozszerzana o dodatkowe produkty i ich zdjęcia.
- Duża liczba reklam, dzięki którym narzędzie jest w pełni darmowe.
3. Tabele-Kalorii.pl
W ramach programu oferowany jest dostęp do wielu prostych tabeli kalorycznych. Na stronie internetowej zaimplementowano również rozbudowaną bazę potraw, wraz z funkcją prowadzenia indywidualnego dzienniczka dietetycznego (niezbędne jest zalogowanie do programu).
Zalety programu:
- Program jest bardzo prosty, co może jednak w pewnym sensie przeszkadzać tym osobom, które preferują żywieniowe „kombajny”.
- Dostęp do informacji na temat wielu produktów spożywczych, których na próżno można szukać w konkurencyjnych narzędziach.
- Możliwość rozbudowy bazy produktów o dodatkowe wpisy, wraz z opcją komponowania dań.
- Darmowy dostęp
Wady programu:
- Program nie jest dostępny w wersji na urządzenia mobilne.
- Nie ma możliwości wprowadzenia własnego celu dietetycznego.
- Anachroniczny, choć bardzo ładnie dopracowany interfejs użytkownika.
4. Fitatu
Fitatu to dość proste narzędzie na telefon, dzięki któremu można w dość łatwy sposób prowadzić własny dzienniczek dietetyczny. Istotną cechą aplikacji jest zużywanie stosunkowo niewielkich zasobów sprzętowych.
Zalety programu:
- Możliwość rozbudowy listy produktów o własne pozycje.
- Implementacja funkcji obliczania zapotrzebowania kalorycznego (dane nie są zaniżane, lecz w miarę zgodne z rzeczywistością).
- Dodatkowa funkcja śledzenia zużycia wody.
Wady programu:
- Narzędzie nie jest dostępne w formie strony internetowej, przez co korzystanie z niego na komputerze jest praktycznie niemożliwe.
- Wyszukiwarka produktów nie jest zbyt funkcjonalna, niektóre produkty nie „dają się” znaleźć, choć widnieją w liście produktów.
- Niektóre funkcje programu nie są zbyt poręczne.
- Duża liczba reklam, która czasami przeszkadza (choć aplikacja jest zupełnie darmowa).
5. KCalmar
Jest to narzędzie, które z pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy szukają ciekawie wyglądających i „odchudzających” narzędzi na telefon z Androidem. KCalmar przypomina bowiem z wyglądu kalmara i – jak na dobrą aplikację przystało – posiada wiele ciekawych funkcjonalności.
Zalety programu:
- Użytkownik może wybrać sobie dowolny cel diety i dążyć do niego, według ustaleń udostępnianych przez aplikację (zdrowe odżywianie, utrata wagi, smukła sylwetka, wyrzeźbione ciało itd.).
- Program samoistnie przygotowuje optymalną dla nas dietę. Co więcej, narzędzie oferuje dostęp do informacji na temat polecanych dietetyków, z którymi warto się skonsultować w zakresie wybranej diety.
- Aplikacja oferuje dostęp do kilku różnych programów dietetycznych, przeznaczonych między innymi dla pracowników korporacji, przyszłych mam a nawet osób pracujących intelektualnie.
- W aplikacji można znaleźć szereg porad dotyczących wybranych diet i ich autorów. Dzięki temu mamy pewność, że korzystamy ze sprawdzonych i korzystnych dla organizmu metod odchudzania.
- Program jest całkowicie darmowy, ale zawiera reklamy.
Wady aplikacji, to:
- Brak możliwości sprawdzenia ile kalorii znajduje się w danym produkcie.
- Zbyt późne pojawienie się propozycji dietetycznych na przyszły tydzień (aplikacja wyświetla je dopiero w piątek).
- Tymczasowe przerwy w działaniu, wywołane najczęściej przez błędy w skrypcie aplikacji.
6. KalkulatorKalorii.net
Pod tą dość skomplikowaną nazwą kryje się narzędzie, które jest dostępne w dwóch wersjach: podstawowej i płatnej. W pierwszym wariancie użytkownik uzyskuje możliwość skorzystania z zaawansowanego kalkulatora kalorycznego i kalkulatora przemiany materii (pomoc w określeniu, ile należy jeść, by móc efektywnie schudnąć). Wersja płatna narzędzia jest znacznie bardziej zaawansowana, gdyż oferuje funkcję rejestrowania posiłków, możliwość zaplanowania jadłospisu na najbliższe dni, planowania optymalnego obciążenia fizycznego i definiowania, jakie limity kaloryczne będą dla nas optymalne.
Zalety aplikacji:
- Możliwość szybkiego i doraźnego sprawdzenia, czy możemy sobie pozwolić na kolejną porcję smacznego jedzenia.
- Analiza spalonych kalorii pod kątem wysiłkowym.
- Możliwość przeprowadzenia analizy ilości niezbędnych kalorii, w celu utrzymania wagi na stałym poziomie.
- Możliwość skorzystania z ciekawych przepisów na smaczne i dietetyczne dania.
Wady aplikacji
- Brak funkcji zdefiniowania celu danej diety, co wiąże się z jednoczesnym brakiem zachęty do jej kontynuowania.
- Niewielka liczba funkcji dostępna w ramach wersji darmowej (w porównaniu do narzędzi udostępnianych przez innych twórców).
- Skomplikowany interfejs, którego obsługa może sprawić nieco kłopotów początkującym użytkownikom.
7. Fat Secret
Fat Secret to darmowe narzędzie, które dostępne jest zarówno z poziomu Androida jak i sklepu Apple. Jest to typowy program, którego zadanie ukierunkowane jest na analizie przyjętych i spalonych kalorii (bilans energetyczny), informowaniu użytkownika o kaloryczności wybranych produktów i możliwości synchronizacji wszystkich powyższych danych.
Zalety programu:
- Dostęp do wszystkich podstawowych funkcji oferowanych w ramach dobrych kalkulatorów.
- Dostęp darmowy, bez konieczności uiszczania dodatkowych mikropłatności (dość duża liczba reklam).
- Czytelny i prosty interfejs, atrakcyjna „skórka” programu, łatwy dostęp do poszczególnych funkcji.
Wady programu:
- Niedokładne wskazania kaloryczne dotyczące wybranych produktów.
- Brak możliwości synchronizacji danych w aplikacji z innymi narzędziami (np. do monitorowania treningu).
Aplikacje do liczenia kalorii na platformie Apple
Sklep Apple to miejsce, które być może nie jest tak popularne wśród miłośników odchudzania jak jego zrobotyzowany odpowiednik, ale – jeśli dobrze poszukamy – to również i tu znajdzie się kilka ciekawych propozycji, dzięki którym chudnięcie będzie łatwiejsze i lepiej zaplanowane.
1. Yazio
Yazio to aplikacja dostępna na urządzenia z systemem iOS, która oferuje bardzo szerokie możliwości w kontekście cyfrowej optymalizacji najskuteczniejszej diety.
W narzędziu zaimplementowano między innymi:
- Funkcję osobistego planowania wagi lub budowy mięśni (w zależności od wariantu przyjętego przez użytkownika).
- Rozbudowaną tabelę kaloryczną, w której znalazło się miejsce aż dla dwóch milionów różnych produktów spożywczych.
- Wbudowany dziennik odżywiania.
- Funkcję planowania zupełnie nowych posiłków, odkrywania smaków itd.
- Możliwość śledzenia własnej aktywności fizycznej i analizy jej wpływu na dopuszczalną, dzienną ilość wchłanianych kalorii.
- Synchronizację z innymi aplikacjami dietetycznymi, instalowanymi pod ten system operacyjny.
- Rozbudowany skaner kodów kreskowych.
Zalety aplikacji:
- Program posiada dość dużą liczbę funkcji, których użycie jest możliwe bez konieczności wykupienia dostępu Premium,
- Aplikacja posiada bardzo ciekawy design i jest prosta w obsłudze pomimo dużej liczby dostępnych funkcjonalności.
Wady aplikacji:
- Konieczność wykupu dostępu Premium na dość długi okres czasu, to jest na 3, 6 lub nawet na 12 miesięcy.
- Wysokie koszty użytkowania narzędzia,
- Aplikacja jest dostępna tylko w ramach sklepu Apple, co w praktyce znacznie ogranicza jej zasięg.
2. Licznik kalorii
Licznik kalorii to – jak sama nazwa wskazuje – aplikacja do odchudzania i obliczania bilansu energetycznego. Program ten jest dość minimalistyczny, a jego funkcjonalność ogranicza się do praktycznego minimum. Niemniej warto ją pobrać na swoje urządzenie Apple, gdyż – jak łatwo się domyślić – jej zużycie zasobów sprzętowych jest praktycznie zerowe.
Zalety aplikacji:
- Dostęp do danych dotyczących aż 600 produktów spożywczych. Nie jest to dużo, ale zasoby te wystarczą do stworzenia podstawowego, dietetycznego posiłku i obliczenia jego wartości kalorycznej.
- Minimalistyczny interfejs, dostosowany głównie do potrzeb osób dopiero co rozpoczynających swą przygodę z odchudzaniem przez smartfona.
- Możliwość skorzystania z okresu próbnego trwającego 7 dni.
Wady aplikacji:
- Niewielkie zasoby danych uniemożliwiają sporządzenie bardziej zaawansowanej i rozbudowanej diety.
- Oszczędny interfejs może utrudnić korzystanie z aplikacji osobom, które mają już większe doświadczenie na temat obsługi podobnego oprogramowania.
- Funkcjonalne korzystanie z aplikacji jest możliwe tylko po wykupieniu miesięcznego i automatycznie odnawiającego się dostępu. Koszt wersji Premium oscyluje w granicach 5 dolarów.
- Program nie jest na chwilę obecną dostępny w języku polskim.
- Przedłużanie subskrypcji jest automatyczne, co może się wiązać z niechcianymi kosztami.
Uwagi techniczne dotyczące aplikacji – co warto wiedzieć?
Liczba obsługiwanych funkcji kalkulatora nie jest jedyną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze i późniejszej instalacji. Mimo, iż mamy tu do czynienia wyłącznie z narzędziami dostępnymi w ramach legalnie funkcjonujących sklepów, to warto – zwłaszcza przy ich instalacji – zwrócić uwagę na kilka szczegółów technicznych.
- Uprawnienia – większość aplikacji będzie wymagała dostępu do kalendarza, ewentualnie kilku innych, dodatkowych funkcjonalności urządzenia mobilnego. Należy zwrócić uwagę, by liczba żądanych uprawnień nie była zbyt duża. Dostęp do skrzynki telefonicznej i wiadomości SMS z pewnością nie przyda się aplikacji liczącej kalorie.
- Mikropłatności – przy pobieraniu aplikacji użytkownik powinien mniej więcej orientować się w mechanizmie mikropłatności w wybranej aplikacji mobilnej. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której narzędzie pobiera tajemnicze opłaty, o których oczywiście nie wiemy.
- Platformy systemowe – w powyższym zestawieniu zdecydowana większość aplikacji jest dostępna w ramach sklepu Google Play. Warto jednak sprawdzić, czy wybrane przez nas narzędzie nie jest dostępne na innych platformach programistycznych. Zasada ta jest dwukierunkowa, co oznacza, że dotyczy również aplikacji znajdujących się w sklepie Apple.
Podsumowanie
Idealna aplikacja do odchudzania nie istnieje. Każdy, opisywany powyżej kalkulator kalorii ma swoje mocne jak i słabe strony. Zadaniem potencjalnego użytkownika jest takie ich przeanalizowanie, by narzędzia te były – z jego punktu widzenia – optymalne.