Farmaceuta to jeden z kluczowych zawodów w dziedzinie opieki zdrowotnej. Odgrywa niesamowicie ważną rolę w życiu pacjentów. Farmaceuta powinien zapewnić im prawidłową opiekę i doradztwo farmaceutyczne. Sprawdź, jakie są wymagania na stanowisko farmaceuty, ile można zarobić i gdzie warto szukać pracy.
Artykuł sponsorowanyJakie wykształcenie potrzebne, aby zostać farmaceutą?
Zawód farmaceuty wymaga ukończenia odpowiednich studiów. W tym konkretnym przypadku należy skończyć studia magisterskie na kierunku farmacja w szkole wyższej. Długość studiów tego typu wynosi 5,5 lat. Aby pracować jako farmaceuta, należy obronić tytuł magistra farmacji. Warto podkreślić, że tytuł zawodowy farmaceuty podlega w naszym kraju ochronie prawnej. Przyszły farmaceuta powinien odbyć również co najmniej 6-miesięczną praktykę zawodową w aptece.
Farmaceuta to zawód zaufania publicznego. Aby móc go wykonywać, należy posiąść obszerną wiedzę o lekach. Do posługiwania się tytułem farmaceuty mają prawo wyłącznie osoby, którym nadane zostało „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty”. Muszą też zostać wpisane do rejestru farmaceutów, aby móc legalnie wykonywać zawód. Dziś farmaceuci zajmują się nie tylko produkcją i wydawaniem leków, ale również fachowym doradztwem w zakresie farmakoterapii, ochrony i promocji zdrowia. To nie wszystko, co musi umieć farmaceuta. Praca na tym stanowisku wiąże się z efektywną, codzienną komunikacją z pacjentami.
Ile zarabia farmaceuta? Zarobki i ważne umiejętności w pracy
W pracy farmaceuty liczy się nie tylko ilość lat przebytych na studiach. Do wykonywania zawodu potrzebna jest specjalistyczna wiedza farmaceutyczna. Farmaceuta musi wiedzieć, jak działają dane leki, dla kogo będą dobre lub nie oraz jakie zachodzą reakcje między różnymi medykamentami. Musi umiejętnie doradzać lub odradzać wybór, mając na uwadze zdrowie i życie pacjenta. Farmaceuta musi mieć też umiejętności techniczne, aby wprowadzać do systemu dokumentację pacjentów, sprawdzać dostępność leków czy wypełniać recepty.
Kluczową kwestią pozostaje pytanie, ile zarabia farmaceuta? Oferty pracy na rynku wskazują jasno, że wiele zależy od regionu Polski czy doświadczenia zawodowego. Na początku kariery wynagrodzenie może być niższe, ale wraz z latami doświadczenia może znacznie wzrosnąć Aktualnie przeciętne zarobki na stanowisku farmaceuty to 5,5-6,5 tys. brutto miesięcznie.
Gdzie szukać pracy jako farmaceuta?
Najbardziej oczywistym miejscem poszukiwań zatrudnienia jako farmaceuta jest apteka. Przyszły farmaceuta może znaleźć pracę zarówno np. w osiedlowej aptece, jak i aptece szpitalnej lub znajdującej się przy wybranej klinice. W przypadku dwóch ostatnich miejsc pracy współpracować będzie tam m.in. z lekarzami i pielęgniarkami.
Niektórzy farmaceuci zatrudniani są również w przemyśle farmaceutycznym, gdzie prowadzą badania kliniczne i monitorują bezpieczeństwo leków. Jako farmaceuta pracować też można w instytucjach badawczych lub uczelniach, gdzie można brać czynny udział w badaniach nad m.in. nowymi medykamentami. Jeśli chcesz sprawdzić opinie o różnych firmach produkujących leki, możesz zajrzeć m.in. na GoWork.pl.
Jak widzisz, praca farmaceuty jest kluczowa w opiece zdrowotnej całego naszego społeczeństwa. Warto więc studiować farmację, aby później znaleźć zatrudnienie w aptece. Zwłaszcza że zarobki są naprawdę atrakcyjne.