Typy soczewek zostały wyodrębnione nie tylko ze względu na długość ich noszenia, ale także ze względu na rodzaj wady, jaką można przy ich pomocy skorygować. Oczywiście, ich odpowiednie dobranie zależy od postawionej diagnozy i zaleceń okulisty. Warto jednak zauważyć, że istnieją soczewki specjalistyczne, które mogą pomóc w korekcji i profilaktyce starczowzroczności. Co więc warto o nich wiedzieć?
Artykuł sponsorowanyCzym są soczewki do korekcji starczowzroczności?
Rodzaje soczewek pozwalają na ich perfekcyjne dopasowanie do konkretnej wady wzroku. W przypadku starczowzroczności (prezbiopii), zaleca się stosowanie soczewek progresywnych. Wada ta powstaje naturalnie i nieuchronnie. Wynika ona z naturalnych procesów starzenia się organizmu. W przebiegu prezbiopii pojawiają się problemy widzenia przedmiotów usytułowanych w bezpośredniej bliskości aparatu wzroku. Pacjenci mają problem np. z czytaniem czy pisaniem, co jest wyjątkowo uciążliwe, nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Soczewki progresywne mają za zadanie korygować problemy, wynikające ze sztywnienia soczewki.
Czym wyróżniają się soczewki do korekcji prezbiopii?
Soczewki progresywne, czy też soczewki multifokalne, wyróżniają się przede wszystkim specyficzną konstrukcją. Kształtem mogą one faktycznie przypominać standardowe soczewki kontaktowe. Niemniej jednak są one podzielone na 3 strefy. W górnej części moc soczewki nakierowana jest na widzenie z dala, zaś w dolnej, na widzenie z bliży. Pomiędzy tymi sferami występuje dodatkowo strefa progresji. Umożliwia ona wyraźne widzenie z odległości pośrednich. Strefa progresji gwarantuje także płynne przejście mocy pomiędzy dwoma, wspomnianymi wcześniej strefami.
W jaki sposób działają soczewki do korekcji starczowzroczności?
Soczewki progresywne działają w sposób precyzyjny. Przede wszystkim korygują one zmętniałą część soczewki oka, która powoduje niewłaściwe i nieostre widzenie. Zapewniają one ostrość podczas patrzenia z dali i z bliży, a także z odległości pośrednich. Co ciekawe, korekcja prezbiopii przy pomocy okularów jest znacznie bardziej utrudniona. Zwykle potrzebne są dwie pary, o różnych mocach. Soczewki progresywne pozwalają na poprawę akomodacji oka, a także znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych czynności.
Dla kogo przeznaczony jest ten typ soczewek?
Soczewki progresywne, jak już zostało wspomniane, przeznaczone są do korekcji prezbiopii. Nie oznacza to jednak, że mogą z nich korzystać jedynie osoby starsze dotknięte tą wadą wzroku. Teoretycznie, prezbiopia rozpoczyna się już po 40 roku życia i od tego momentu, może się ona jedynie pogłębiać. Rozpoczęcie korzystania z tego rodzaju soczewek może mieć więc charakter profilaktyczny. Co więcej, soczewki progresywne mogą być także wykorzystywane przez te osoby, które borykają się z innymi problemami akomodacji oka i doświadczają problemów w zakresie ostrego widzenia z konkretnej odległości. Mimo wszystko, stosowanie soczewek progresywnych powinno być uzgodnione ze specjalistą i poparte odpowiednimi badaniami.