Choć wydawać by się mogło, że po zaparzeniu fusy z kawy mogą trafić jedynie do wyrzucenia, okazuje się, że można je wykorzystać na wiele różnorodnych sposobów. Poznaj kilka z nich!
Artykuł sponsorowanyFusy w kuchni, w szafie i w ogrodzie
Kawa jest doceniana na całym świecie nie tylko ze względu na swoje działanie pobudzające, ale również, w przypadku wielu ludzi – prozdrowotne. Zmielona i zaparzona kawa ziarnista pozwala na doświadczenie głębi bukietu, aromatu oraz intensywności. Po zaparzeniu kawy fusy najczęściej trafiają do śmietnika, choć niekoniecznie muszą się tam od razu znaleźć. Można je wykorzystać na kilka sposobów, co przy okazji sprzyja działaniu zero waste.
Fusy z kawy mogą przydać się w kilku sytuacjach:
- Pochłaniacz zapachów do lodówki: to naturalny środek na pozbycie się przykrych zapachów z lodówki. Otwarty pojemnik z fusami należy umieścić w środku chłodziarki, resztki z zaparzonej kawy pochłoną nieprzyjemne zapachy oraz nadadzą przyjemny aromat.
- Usuwanie zapachów z dłoni: zdarza się, że np. po przyrządzaniu ryby czy obieraniu czosnku nasze dłonie pachną przygotowywaną przez nas potrawą. Wtarcie w dłonie fusów z kawy pozwoli na eliminację niechcianej przez nas woni.
- Odstraszacz owadów: fusy z kawy możesz rozsypać wokół roślin doniczkowych lub w ogrodzie. Z kolei na odstraszanie komarów sprawdzi się zapalenie fusów w formie świeczki poprzez włożenie do nich knota.
- Nawóz dla roślin: substancje organiczne zawarte w fusach z kawy mogą zostać użyte jako naturalny nawóz do roślin doniczkowych. Fusy wystarczy wymieszać z glebą lub dodać je do wody, którą następnie podlejemy nasze rośliny.
- Odświeżacz powietrza: fusy z kawy możesz umieścić w małych woreczkach i umieścić w szafach, szufladach i na półkach z butami, by w naturalny sposób odświeżyć powietrze i pozbyć się przykrych zapachów.
Naturalny peeling do ciała
Fusy od kawy sprawdzą się również jako baza do domowego peeling do ciała. Można połączyć je z ulubionym olejem np. kokosowym, by uzyskać mieszankę, która złuszczy martwy naskórek, a przy tym nawilży i wygładzie naszą skórę. Jednak peelingu z fusów lepiej nie używać na twarzy i w okolicy oczu, gdzie skóra jest wyjątkowo delikatna.
Fusy z kawy – jak je przechowywać?
Od razu po przygotowaniu kawy otrzymujemy mokre fusy. Jeśli zamierzamy je przechować przez dłuższy czas, nie obędzie się bez ich wysuszenia, w przeciwnym razie spleśnieją. W jaki sposób można przedłużyć żywotność fusów? Wystarczy wysuszyć je w piekarniku! W tym celu należy go nagrzać do ok. 100-120 stopni Celsjusza. Z fusów powinniśmy odcisnąć nadmiar wody oraz rozłożyć je równo na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Fusy, które umieścimy w piekarniku warto od czasu do czasu wymieszać, by usprawnić proces osuszania. Blaszkę możemy wyjąć z piekarnika dopiero w momencie, gdy fusy będą całkowicie wysuszone. Po wystudzeniu możemy je przechowywać w szklanym słoiku lub plastikowym pojemniku, jeśli mają posłużyć jako naturalny nawóz.
Fusy z kawy możemy wykorzystać na wiele sposobów, w zależności od tego, czego w danej chwili będziemy najbardziej potrzebować.